Світлана Ситнік. ЕМОЦІЙНІ ДЕТЕРМІНАНТИ ПОДОЛАННЯ КОНФЛІКТНИХ СИТУАЦІЙ

// Наука і освіта.  2023.  №1. – 63-69.

Світлана Ситнік,
доктор психологічних наук, професор,
Державний заклад «Південноукраїнський національний
педагогічний університет імені К. Д. Ушинського»,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-5875-919X

ЕМОЦІЙНІ ДЕТЕРМІНАНТИ ПОДОЛАННЯ КОНФЛІКТНИХ СИТУАЦІЙ

У статті представлено результати вивчення емоційних детермінант, які зумовлюють особисті вподобання щодо певного способу подолання конфліктних ситуацій. Йдеться про такі емоційні особливості особистості, як емоційний інтелект, емоційна стійкість, експресивність, сміливість, чутливість, тривожність та напруженість. Результати кореляційного аналізу показали наявність певних статистично значущих зв’язків між показниками, що характеризують емоційний інтелект, емоційні властивості особистості та способи подолання конфліктних ситуацій. Так, емоційний інтелект прямо пов’язаний із тенденціями до співпраці або компромісу, від’ємно – із конфронтаційним способом поведінки; упевненість, ненапруженість – із прийняттям рішення співпрацювати з опонентами; стриманість, боязкість – із перевагою суперництва; емоційна нестабільність – із пошуком компромісу; жорсткість – із вибором пристосування; безпечність – із ухиленням від участі у конфлікті. Порівняння груп з протилежним проявом указаних емоційних детермінант за показниками подолання конфліктної ситуації дало змогу встановити, що до суперництва більшою мірою схильні стримані, розсудливі, обережні люди з низьким емоційним інтелектом. До компромісу частіше вдаються упевнені особи, які мають високий емоційний інтелект. Тенденція до співпраці більше притаманна емоційно стабільним, життєрадісним, безтурботним, ненапруженим, упевненим особам із високим емоційним інтелектом. Пристосування до опонентів більш властиве емоційно нестабільним, обережним, боязким, сором’язливим особам із низьким емоційним інтелектом. Безпечні досліджувані частіше використовують уникнення, ніж стримані, розсудливі люди. Шляхом факторного аналізу визначено комплекси емоційних детермінант, які зумовлюють особисті вподобання щодо подолання конфлікту певним способом. Так, для суперництва – це стриманість, неспокій та низький емоційний інтелект, для компромісу – упевненість у собі, безтурботність, високий емоційний інтелект, для співпраці – емоційна стійкість, оптимізм та схильність до ризику, для пристосування – обережність та непевність.

емоційний інтелект, емоційні властивості особистості, способи подолання конфлікту.

1. Гриньова Н.В., Петлюк А.І. Конфліктна поведінка студентів-психологів під час навчання у закладах вищої освіти. Психологічний журнал. 2018. № 1. С. 15–24. URL: http://psyj.udpu.edu.ua/article/view/152557.
2. Котлова Л., Зінченко М. Психологічні особливості конфліктних форм поведінки студентів із різним рівнем емоційного інтелекту. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки. 2019. Вип. 8(53). С. 49–56. DOI: 10.31392/NPU-nc.series12.2019.8(53).05.
3. Литвинчук Н., Смолінчук Л., Дараган А. Вплив психологічних чинників на конфліктну поведінку у підлітків. Вісник Національного авіаційного університету. Серія «Педагогіка, Психологія». 2022. № 20. С. 87–100. URL: https://jrnl.nau.edu.ua/index.php/VisnikPP/issue/view/892.
4. Чепур О. Емпіричне дослідження стратегій поведінки у конфлікті як аспект психологічного впливу в професійній діяльності слідчих. Вісник Львівського університету. Серія «Психологічні науки». 2020. Вип. 6. С. 134–141. DOI: 10.30970/2522-1876-2020-6-20.