Petrychenko L. O. Current State and Possibilities of Forming Healthy Lifestyle Among Students of Adolescent and Youth Age Under Conditions of Social Problems Aggravation in Ukraine.

// Наука і освіта.  2017.  №6. 17-22.

Лариса Олексіївна Петриченко,
доцент, доктор педагогічних наук, перший проректор,
Харківська гуманітарно-педагогічна академія,
пров. Руставелі, 7, м. Харків, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО
СПОСОБУ ЖИТТЯ ПІДЛІТКІВ І МОЛОДІ, ЯКІ НАВЧАЮТЬСЯ,
В УМОВАХ ЗАГОСТРЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ В УКРАЇНІ

У статті репрезентовано авторську позицію щодо розв’язання гострої проблеми сьогодення – формування здорового способу життя підлітків і молоді, які навчаються. Актуальність проблеми формування здорового способу життя молоді підтверджується результатами статистичних досліджень Міністерства охорони здоров’я України, за даними якого поширеним явищем серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів і студентської молоді стали тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв і наркотиків, а також небезпечна статева поведінка. Метою статті є обґрунтування критеріально-діагностичної бази й оприлюднення результатів експериментального вивчення проблеми формування здорового способу життя студентів старшого підліткового та молодіжного віку в умовах педагогічного коледжу. Під час проведення педагогічного дослідження використовувалися такі методи: спостереження за поведінкою студентів, бесіди, анкетування за авторськими анкетами для студентів і педагогічних працівників, опитування за авторською методикою. Діагностична робота проводилась у 2016-2017 н. р. у Харківському коледжі Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради. В експерименті брали участь студенти, які навчаються за спеціальностями «Початкова освіта», «Дошкільна освіта», «Музичне мистецтво*», «Фізичне виховання*», «Соціальна педагогіка / Соціальна робота» з 1 по 4 курс, віком 15-19 років, загальною кількістю 678 осіб, а також 127 осіб педагогічних працівників. Для вивчення стану формування здорового способу життя підлітків і молоді, які навчаються, було обґрунтовано критерії: когнітивний, мотиваційний та поведінковий. На підставі дослідження визначено необхідність посилення роботи педагогічного колективу з формування здорового способу життя підлітків і молоді, які навчаються, спрямованої на прищеплення відповідної поведінки через надання інформації для усвідомлення цінності здоров’я та ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих, формування системи знань, умінь та навичок, особистісних цінностей, мотивів, інтересів щодо збереження та зміцнення здоров’я, стимулювання до активної діяльності особистості зі збереження власного здоров’я.

формування здорового способу життя, підлітки та молодь, педагогічна освіта, критерії експериментального вивчення проблеми формування здорового способу життя студентів.

1. Василенко О. М. Зміст підготовки майбутніх соціальних педагогів до застосування здоров’язбережувальних технологій у роботі з дітьми та молоддю / О. М. Василенко // Педагогіка та психологія : збірник наукових праць / за заг. ред. академіка І. Ф. Прокопенкa. – Харків : Вид-во ТОВ «Щедра садиба плюс», 2015. – Вип. 48. – С. 16-24.
2. Василенко О. М. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до використання здоров’язбережувальних технологій у роботі з дошкільниками: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. 13.00.05 «Соціальна педагогіка» / Олена Миколаївна Василенко; Держ. вищ. навч. закл. «Донбас. держ. пед. ун-т». – Слов’янськ, 2016. – 20 с.
3. Омельченко С. О. Куратор академічної групи – домінуюча фігура у процесі формування здорового способу життя студентської молоді / С. О. Омельченко // Гуманізація навчально-виховного процесу : зб. наук. пр. – Вип. XXXIV. – Слов’янськ : Вид. центр СДПУ, 2007. – С. 40-45.
4. Петриченко Л. О. Підготовка майбутнього вчителя початкової школи до інноваційної діяльності в позааудиторній роботі : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук: спец. 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти» / Л. О. Петриченко ; Кіровоградський державний пед. університет імені Володимира Винниченка. – Кіровоград, 2007. – 20 с.
5. Рассказова О. І. Соціально-педагогічний підхід до збереження психічного здоров’я молоді / О. І. Рассказова // Сприяння здоров’ю дітей та молоді : теоретико-методичні аспекти: матеріали ІV Міжнародної соціально-педагогічної конференції (Луцьк, 2009). – Луцьк, 2009. – С. 348-355.
6. Харченко С. Я. Соціалізація дітей та молоді в процесі соціально-педагогічної діяльності : теорія і практика : Монографія. – Луганськ : Альма-матер, 2006. – 320 с.