Медвідь Ю. І. Удосконалення процесу підготовки офіцерів запасу в Україні як педагогічна проблема.

// Наука і освіта.  2017.  №2. – 9-15.

Юлія Іванівна Медвідь,
науковий співробітник науково-організаційного відділу,
Національна академія Національної гвардії України,
майдан Захисників України, 3, м. Харків, Україна

УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОЦЕСУ ПІДГОТОВКИ ОФІЦЕРІВ
ЗАПАСУ В УКРАЇНІ ЯК ПЕДАГОГІЧНА ПРОБЛЕМА

За результатами аналізу наукових праць визначено, що у процесі військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу не враховуються такі чинники, як зміна способу комплектування військових формувань з призовного на контрактний, впровадження стандартів НАТО у військовій сфері, досвід бойових дій на сході України. Виявлено протиріччя, які існують у системі такої підготовки, сформовано об’єкт, предмет, мету та завдання дослідження щодо удосконалення процесу військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу.

військова освіта, військова підготовка, програма підготовки офіцерів запасу, зміни.

1. Про затвердження Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу : наказ Міноборони України, МОН України від 14.12.2015 № 719/1289. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/ z1678-15/page

2. Баришніков В. В. Деякі погляди на підвищення ефективності і якості навчального процесу на факультеті підготовки офіцерів запасу за контрактом ХУПС імені Івана Кожедуба / В. В. Баришніков, О. К. Неймирок // Збірник наукових праць Харківського університету Повітряних Сил. – 2015. – Вип. 3. – С. 149- 151.

3. Баришніков В. В. Шляхи вдосконалення підготовки офіцерів запасу в Україні / В. В. Баришніков, О. К. Неймирок // Системи обробки інформації. – 2015. – Вип. 8. – С. 158-161.

4. Безносюк О. О. Історичні аспекти процесу підготовки офіцерів запасу / О. О. Безносюк // Збірник наукових праць Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2013. – Вип. 39. – С. 274-278.

5. Безносюк О. О. Система модульно-рейтингового контролю успішності студентів (на матеріалах підго- товки офіцерів запасу у вищих навчальних закладах): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О. О. Безносюк ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. – К., 2001. – 22 с.

6. Волошенко А. В. Застосування активних мето- дів навчання під час проведення групових занять на кафедрах підготовки офіцерів запасу / А. В. Волошенко // Наукові записки [Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова]. Сер. : Педагогі- чні та історичні науки. – 2014. – Вип. 121. – С. 24-30.

7. Дерев’янчук А. Й. Мотивація і стимулювання студентів кафедр військової підготовки в умовах обмежених часом і озброєнням / А. Й. Дерев’янчук, О. Ф. Супрун // Імідж сучасного педагога. – 2014. – № 7. – С. 24-27.

8. Жолобов О. В. Досвід застосування рейтингової системи оцінювання знань студентів факультету підготовки офіцерів запасу / О. В. Жолобов // Наукові записки [Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова]. Сер. : Педагогічні та історичні науки. – 2012. – Вип. 107. – С. 54-59.

9. Зорій Я. Б. Військово-патріотична підготовка майбутніх офіцерів запасу в умовах навчального процесу вищого навчального закладу: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Я. Б. Зорій ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. – Вінниця, 2005. – 20 с.

10. Чабаненко, В. П. Формування організаційно- методичної самостійності студентів кафедр військової підготовки в умовах модернізації вищої освіти / В. П. Чабаненко, Я. Б. Зорій // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 16 : Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики. – 2011. – Вип. 14. – С. 287-291.

11. Макеєв В. І. Використання елементів дистанційного навчання під час підготовки офіцерів запасу / В. І. Макеєв, В. М. Петренко, А. Ф. Раскошний // Військова освіта. – 2013. – № 1. – С. 131-138.

12. Морозов С. М. Педагогічні засади професійної підготовки офіцерів запасу у вищих навчальних закладах / С. М. Морозов // Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія : Педагогічні та психологічні науки. – 2013. – № 1. – С. 127-137.

13. Сенюк О. В. Історичні етапи формування та розвитку військової підготовки студентів у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України / О. В. Сенюк // Часопис Національного університету «Острозька академія». Сер. : Право. – 2014. – № 1. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ Choasp_2014_1_16

14. Сенюк О. В. Особливості системи військової підготовки студентів у вищих військових навчальних закладах й військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України: адміністративно-правовий аспект / О. В. Сенюк // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. – 2014. – Вип. 34. – С. 79-90.

15. Сінкевич С. В. Методичні засади індивідуалізації навчання майбутніх офіцерів запасу / С. В. Сінкевич // Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія : Педагогічні та психологічні науки. – 2013. – № 1. – С. 269-276.

16. Сквoрок І. М. Підготовка офіцерів запасу в зарубіжних країнах / І. М. Сквoрок // Військова освіта. – 2013. – № 1. – С. 207-216.

17. Яворський А. І. Дослідження ефективності авторської програми прикладної фізичної підготовки офіцерів-випускників кафедр підготовки офіцерів запасу / А. І. Яворський // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – 2016. – № 2. – С. 72-77.

18. Яворський А. Програма прикладної фізичної підготовки офіцерів, мобілізованих із запасу / А. Яворський // Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві. – 2016. – № 1. – С. 34-39.