Шмиглюк А. Г. ОСОБЛИВОСТІ УЯВЛЕНЬ УЧАСНИКІВ АТО ПРО СУЧАСНОГО УКРАЇНЦЯ

// Наука і освіта.  2016.  №5. – 261-266

Оксана Геннадіївна Шмиглюк,
асистент кафедри соціальної та практичної психології,
Житомирський державний університет імені Івана Франка,
вул. Велика Бердичівська, 40, м. Житомир, Україна

ОСОБЛИВОСТІ УЯВЛЕНЬ УЧАСНИКІВ АТО ПРО СУЧАСНОГО УКРАЇНЦЯ

У статті проаналізовано результати психосемантичного дослідження військовослужбовців щодо кате- горії «українець» в рамках дослідження їх етнічної самосвідомості. Було виявлено переважаюче змістовне наповнення учасниками АТО поняття «українець». У результаті контент-аналізу було виділено наступні ти- пи асоціацій: асоціації, пов’язані з якісними характеристиками людини, емоційно-вольовими показниками, ви- датними постатями України, національними символами та традиціями України, патріотизмом, природнім середовищем, родиною, географічними показниками, державно-політичними процесами, релігійністю

свідомість, самосвідомість, етнічна самосвідомість, індивідуальний рівень етнічної са- мосвідомості, груповий рівень етнічної самосвідомості, учасник АТО, асоціативний експеримент.

1. Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3551-12
2. Чепа М.-Л. А. Психологічні закономірності реалізації конструктивних функцій етнокультури в інформаційному суспільстві: монографія / М.-Л.А. Чепа, М.І. Савіна, С.Є. Солодчук [та ін.]; за редакцією М.-Л.А. Чепи. – К., 2015. – 131 с.
3. Савицька О.В. Етнопсихологія: навчальний посібник / О.В. Савицька, Л.М. Співак. – К.: Караве- ла, 20011. – 264 с.
4. Співак Л.М. Психологічні основи розвитку національної самосвідомості в юнацькому віці. – Ав- тореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. / Л.М. Співак. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ. – 2016. – 43с.
5. Хотинець В.Ю. Этническое самосознание / В. Ю. Хотинець. – СПб.: Алетейя, 2000г. – 240 с.