І. М. Тичина. ІНТРАПСИХІЧНА МОНОДРАМА ЯК МЕТОД ПІЗНАННЯ ТА ПОШУКУ ВНУТРІШНІХ РЕСУРСІВ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ

// Наука і освіта.  2016.  №5. – 251-256.

Ірина Миколаївна Тичина,
кандидат психологічних наук,
доцент кафедри соціальної та практичної психології,
Житомирський державний університет імені Івана Франка,
вул. Велика Бердичівська, 40, м. Житомир, Україна

У статті описуються особливості використання монодраматичної гри в консультативній роботі. Виок- ремлено види монодрами, залежно від проблематики, яка піднімається клієнтом: інтерперсональну, ілюзорну, інтраперсональну. Проаналізовано можливості інтрапсихічної монодрами як методу пізнання внутрішньої рольової структури особистості клієнта. Показано, що в ході інтрапсихічної монодраматичної гри клієнт має можливість виявити свої актуалізовані та приховані ролі, відчути актуальні та потенційні можливості, наблизитися до внутрішніх ресурсів розвитку.

психодрама, монодрама, інтрапсихічна монодрама, інтерперсональна монодрама, ілюзор- на монодрама, протагоніст.

1. Горностай П.П. Личность и роль: ролевой подход в социальной психологии личности: моногра- фия / П. П. Горностай. –К.:Интерпресс ЛТД, 2007. – 312 с.
2. Киппер Д. А. Клинические ролевые игры и психодрама / Д. А. Киппер; [Пер. с англ. М.Ю. Нику- личева, Ю.Г. Григорьевой]. – М.: ТОО «Независимая фирма «Класс», 1993 – 224 с.
3. Морено Я.Л. Психодрама / Я. Л. Морено; [Пер. с англ. Г.Пимочкиной, Е. Рачковой]. – М.: Ап- рель Пресс; Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2001. – 528 с.
4. Питцеле П. Подростки изнутри: интрапсихи- ческая психодрама / П. Питцеле // Психодрама – вдохновение и техника / Под ред. П. Холмса и М. Карп. / Пер. С англ. В. Мершавки и Г. Ченцовой. – М. : Независимая фирма «Класс», 2009. – 284 с. – (Биб- лиотека психологи и психотерапии).
5. Татенко В.О. Суб’єктно-вчинкова парадигма в сучасній психології / В. О. Татенко // Людина. Су- бєкт. Вчинок: Філософсько-психологічні студії / За заг. ред. В.О.Татенка. – К.: Либідь, 2006. – 360 с.
6. Таувон К.Б. Принципы психодрамы // Руко- водство по психодраме / Под редакцией М.Карп, П.Холмса и К.Б. Таувон / Пер. с англ. О.П. Прокоповой; под. ред.. П.П. Горностая.- К.: Изд. П.Горностай, 2013. – 344 с.
7. Титаренко Т. М. Життєвий світ особистості: у межах і за межами буденності / Т. М. Титаренко. – К.: Либідь, 2003. – 376 с.