Лучків В. З. Вікові особливості гендерних відмінностей емпатійної детермінації асертивності.

// Наука і освіта. 2016. №5. –205-211.

Віталія Зіновіївна Лучків,
аспірант,
Житомирський державний університет імені Івана Франка,
вул. Велика Бердичівська, 40, м. Житомир, Україна

ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ ГЕНДЕРНИХ ВІДМІННОСТЕЙ
ЕМПАТІЙНОЇ ДЕТЕРМІНАЦІЇ АСЕРТИВНОСТІ

Досліджуються гендерні особливості онтогенетичної динаміки інтегральної емпатії та її форм, а та- кож асертивності й асертивних стратегій поведінки впродовж юнацького віку. Інтегральна емпатія та її окремі форми визначаються як чинники гендерних відмінностей розвитку та проявів асертивності в юнацько- му віці. Доведено, що найбільшою мірою сприяють асертивній поведінці розвинута здатність до співчуття (у дівчат) та відсутність схильності до співпереживання (у дівчат та хлопців).

асертивність, асертивна поведінка, інтегральна емпатія, форми епатії, гендерні відмінності, юнацькй вік.

1. Журавльова Л. П. Психологія емпатії / Л. П. Журавльова: Монографія. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – 328 с.
2. Журавльова Л. П. Діагностика форм та типів емпатії / Л. П. Журавльова // Психологія. Зб. наук. праць НПУ ім. М.Драгоманова. – Сер. № 12. Психо- логічні науки. – 2010. – № 31(55). – С. 154 – 161.
3. Каппони В. Сам себе психолог / В. Каппони, Т. Новак. – СПб.: Питер, 1998. – 350 с.
4. Райгородский Д. Я. Практическая психодиаг- ностика. Методики и тесты. Учебное пособие / Под ред. Д. Я. Райгородского. – Самара: Бахрах-М, 2006. – 672 с. 5. Poyrazli S. Adjustment problems of Turkish international student studying in the U.S. / S. Poyrazli, C. Arbona, R. Bullington, S. J. Pisecco // Coll. Stud. – 2001. – №35. – P. 52-62.
6. Jinsi A. J. Self Assertiveness and Emotional Intelligence of Higher Secondary Students / A. J. Jinsi // Unpublished M. Ed dissertation. – Farook Training College: University of Calicut. – 2006.
7. Lizzio A. Evaluations of performance feedback / A. Lizzio, K. L. Wilson, J. Gilchrist, & C. Gallois // Management Communication Quarterly. – 2003. – Vol.16. – P. 341-379.
8. Ryan E. B. Assertiveness by Older Adults with Visual Impairment: Context Matters / E. B. Ryan, A. P. Anas, H. Mays // Educational erotology. – 2008. – Vol. 34. – P. 512-515.
9. Wilson K. L. Assertion and its social context / K. L. Wilson, C. Gallois. – Oxford: Pergamon, 1993. – 205 p.