Олена Острянська, Наталія Зернова. Фасилітативний супровід професійного розвитку науково-педагогічних працівників у процесі підготовки і проведення міжнародних освітніх виставок.

// Наука і освіта.  2020.  №4. 24-40.

Олена Острянська,
кандидат педагогічних наук, доцент відділу наукової роботи
Державного закладу вищої освіти "Університет менеджменту освіти"
Національної академії педагогічних наук України,
вул. Січових стрільців, 52-а, м. Київ, Україна,
Наталія Зернова,
методист вищої категорії відділу наукової роботи
Державного закладу вищої освіти "Університет менеджменту освіти"
Національної академії педагогічних наук України,
вул. Січових стрільців, 52-а, м. Київ, Україна

ФАСИЛІТАТИВНИЙ СУПРОВІД ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ
ПРАЦІВНИКІВ У ПРОЦЕСІ ПІДГОТОВКИ І ПРОВЕДЕННЯ
МІЖНАРОДНИХ ОСВІТНІХ ВИСТАВОК

У статті здійснено аналіз досвіду організації Міжнародних освітніх виставок на теренах України у 2016 – 2020 рр. Визначено сутність понять «міжнародна освітня виставка», «міжнародний освітній виставковий простір», «фасилітативний супровід професійного розвитку науково-педагогічних працівників». Розглянуто структурні елементи Міжнародної освітньої виставки, етапи участі закладу вищої освіти у виставковій діяльності; презентовано узагальнений і систематизований досвід фасилітативного супроводу професійного розвитку науково-педагогічних працівників фахівцями відділу наукової роботи Державного закладу вищої освіти «Університет менеджменту освіти» НАПН України в процесі підготовки, проведення і аналізу результатів Міжнародних освітніх виставок «Інноватика в сучасній освіті», «Сучасні заклади освіти», «Освіта та кар’єра – День студента», «Освіта та кар’єра». Визначено види організаційно-координаційної діяльності, презентовано детальний перелік дій процесу фасилітативного супроводу науково-педагогічних працівників як експонентів та відвідувачів виставки за етапами (підготовчим, безпосередньої участі, аналізу досягнутих результатів). Авторами створено класифікацію заходів Міжнародної освітньої виставки відповідно до конгресної, конкурсної та експозиційної складових; подано статистику кількості запланованих і проведених заходів у межах Міжнародної освітньої виставкової діяльності в Україні у 2016 –2020 рр. Зроблено акцент на зміну форми проведення виставок із офлайн на онлайн формат, зумовлену пандемією COVID-19 та локдауном (карантинними обмеженнями) у 2020 році. Подано рекомендації щодо ведення закладами вищої освіти єдиної інформаційної бази виставкової освітньої діяльності з детальною інформацією щодо проведених заходів експозиційної, конкурсної та конгресної програм виставки.

заклад вищої освіти, фасилітативний супровід, професійний розвиток, науковопедагогічний працівник, міжнародна освітня виставка, міжнародний освітній виставковий простір, виставкова діяльність, експонент виставки, експозиційна, конкурсна, конгресна складові програми виставки.

1. Антоненко І. Я., Дупляк Т. П. Виставкова діяльність в Україні: стан, проблеми та шляхи їх розв’язання. Економічний часопис ХХІ. 2013. №11- 12(1). С. 74–78.
2. Антонюк Я. М., Шиндировський І. М. Організація виставкової діяльності : навч. посіб. Львів. комерц. акад. Львів: Вид-во Львівської комерційної академії, 2015. 327 с.
3. Бойчук І. В. Особливості комунікаційних складових виставково-ярмаркової діяльності. Економіка і управління підприємствами. 2018. Випуск III (71). С. 101–107.
4. Вища освіта України в контексті цивілізаційних змін та викликів: стан, проблеми, перспективи розвитку : [кол. моногр.]. [Калінічева Г. І. (кер. авт. кол., наук. ред.), Заліток Л. М., Любовець О. М. та ін.; за заг. ред. Г. І. Калінічевої; ЗВО «Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая». Київ: Фенікс. 400 с.
5. Державний вищий навчальний заклад «Університет менеджменту освіти»: 65 років успіху!: Інформ. вид. до 65‐ї річниці від дня створення. За заг. ред. М. О. Кириченка, В. В. Олійника, О. М. Отич ; уклад. : О. М. Отич, І. Г. Отамась. Київ: ЮСТОН, 2018. 84 с.
6. Експериментальна діяльність державного вищого навчального закладу «Університет менеджменту освіти» НАПН України : довід. вид. За заг. ред. О. М. Отич; упоряд.: О. М. Отич, О. А. Острянська; НАПН України, ДВНЗ «Ун-т менедж. освіти». Київ: ЮСТОН, 2019. 45с. URL: http://lib.iitta.gov.ua/716769/ (дата звернення: 10.10.2020).
7. Колесніков Б. П., Падашуля О. І. Виставкова діяльність в умовах європейської економічної інтеграції України : монографія. Донец. держ. ун-т упр., Дніпропетр. нац. ун-т. Донецьк, 2008. 101 c.
8. Острянська О. А. Використання педагогічного потенціалу книжкових виставок у процесі професійного розвитку майбутнього вчителя початкової школи. Початкова школа. 2011. № 8 (506). С. 55–59.
9. Пекар В. О. Основи виставкової діяльності : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. ВНЗ «Ін-т реклами»; Вища школа виставкового менеджменту. Київ: Євроіндекс, 2009. 348 с.
10. Райс О. І. Фасилітація як метод інтерактивного навчання. Психологія, соціологія і педагогіка. 2014. № 7. URL: http://psychology.snauka.ru/2014/07/3317 (дата звернення: 10.10.2020).
11. Сорочан Тамара. Професійна діяльність андрагогів: сучасний погляд. Директор школи, ліцею, гімназії. 2008. №4. С. 27–32.
12. Ткаченко Т. І., Дупляк Т. П. Виставковий бізнес: монографія. Київ: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2016. 244 с.
13. Фасилітація і тренінг на курсах духовноморального спрямування: навчально-методичний посібник. Яковенко І. О., Єрьоміна Л. Є., Жейнова С. С., за заг. ред. Л. Ю. Москальової. Мелітополь: ФОП Однорог Т. В., 2018. 111 с.
14. Черник Б. П. Освітня виставка як фактор інновацій. Сибірський педагогічний журнал. 2004. № 2.
15. Черник Б. П. Парадигма формування виставкової культури в системі загальної освіти. Філософія освіти. 2003. № 6. С. 218–225.
16. Черній А. Л. Професійний розвиток педагога: досвід, співпраця, пріоритети на шляху до Нової української школи. Післядипломна освіта в Україні. 2018. № 2. С. 40–43.