Karpenko Z. S., Turchyn O. V. Optimization of Teaching English to Psychology Students by Means of Expressive Psychological Technique.

// Наука і освіта.  2017.  №9. 100-104.

Зіновія Степанівна Карпенко,
доктор психологічних наук, професор кафедри педагогічної та вікової психології,
Оксана Володимирівна Турчин,
асистент кафедри іноземних мов,
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника,
вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, Україна

ОПТИМІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ ЗАСОБАМИ ЕКСПРЕСИВНОЇ ПСИХОТЕХНІКИ

У статті подано психолого-педагогічне обґрунтування експресивної психотехніки як засобу навчання іноземної мови, що включає в себе сукупність кінестетичних (мімічних і познотонічних) реакцій, пара- й екстралінгвістичних, проксемічних засобів невербального педагогічного спілкування, за допомогою яких відбувається фасилітація спільної навчально-професійної діяльності студентів-психологів. Доведено, що засоби невербальної експресії оптимізують (полегшують, прискорюють) процес опанування іноземної мови майбутніми психологами і набуття ними про- фесійної комунікативної компетентності. Наведено результати експертної оцінки ефективності психодидактичних і комунікативно-експресивних чинників навчання іноземної мови; аргументовано уявлення про інтерактивні педагогічні технології, що включають як психодидактичний інструментарій (наочні та практичні методи навчання, організацію спільної проблемно-пошукової діяльності та ін.), так і засоби персональної комунікативної експресії педагога. Експериментальним шляхом доведено ефективність рекомендованої програми оптимізації навчання іноземної мови майбутніх психологів засобами експресивної психотехніки.

експерсивна психотехніка, вивчення іноземної мови, інтерактивні технології, невербальна експресія, оптимізація навчання.

1. Вежбицкая А. Сопоставления культур через посредство лексики и прагматики / А. Вежбицкая. – М. : Языки славянской культуры, 2001. – 272 с.
2. Дианова О. М. Ролевая игра в обучении иностранному языку: обзор зарубежной методической литературы / О. М. Дианова, Л. Х. Костина // Иностранные языки в школе. – 1998. – № 3. – С. 90–92.
3. Карпенко З. С. Психологічна концепція аксіогенезу невербальної експресії особи як чинник професійної підготовки вчителя / З. С. Карпенко // Актуальні проблеми психологічної науки у вимірах сучасного освітнього простору : збірник наук. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., 15–16 травн. 2014, м. Полтава, Україна ; за заг. ред. С. П. Яланської. – Полтава : ПНПУ ім. В. Г. Короленка. – С. 11–15.
4. Лабунская В. А. Не язык тела, а язык души! Психология невербального выражения личности / В. А. Лабунская. – Ростов н/Д : Феникс, 2009. – 344, [3] с. – (Психологический факультет).
5. Одарчук С. І. Англійська мова для психологів=English for psychologists / С. І. Одарчук, Н. А. Одарчук. – К. : МАУП, 2006. – 197 с.
6. Петрова Е. А. Жесты в педагогическом процессе : учебн. Пособие / Е. А. Петрова. – М. : Моск. городское пед. общество, 1998. – 278 с.
7. Роджерс Н. Путь к целостности: человекоцентрированная терапия на основе экспрессивных искусств / Н. Роджерс // Вопросы психологии. – 1995. – № 1. – С. 132–139.
8. Турчин О. В. Використання засобів невербального спілкування в процесі викладання іноземної мови / О. В. Турчин // Молодий вчений. – 2017. – № 3 (43). – 356 с. – С. 275–279.
9. Чепіль М. М. Педагогічні технології: навч. посіб. / М. М. Чепіль, Н. З. Дудник. – К. : Академвидав, 2012. – 224 с. – (Серія «Альма-матер»).