Donii N. Ye. Identity Crisis and Its Role in Amplification of Social Devitalization of Personality.

// Наука і освіта.  2017.  №7. 126-129.

Наталія Євгенівна Доний,
доктор філософських наук, доцент кафедри економіки та соціальних дисциплін,
Академія Державної пенітенціарної служби,
вул. Гонча, 34, м. Чернігів, Україна

КРИЗА ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ЇЇ РОЛЬ В ПОШИРЕННІ
СОЦІАЛЬНОЇ ДЕВІТАЛІЗАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ

Cоціальні зміни ХІХ-ХХ ст., зламавши устояні механізми формування ідентичності, породили вакуум у самовизначенні та усвідомленні людиною сенсу себе. На межі ХХ-ХХІ ст. проблематика ідентичності переходить на одну з перших позицій в наукових дослідженнях, а пошуки виходу зі стану кризи ідентичності перетворилися на дослідницький тренд. Метою статті є презентація погляду на роль кризи ідентичності у розгортанні соціальної девіталізації особистості – феномену/процесу, що означає втрату людиною соціально важливих якостей через дистанціювання від соціуму. Ідентичність виступає процесом перейняття індивідом з історично обумовленого соціокультурного простору актуальних характеристик. Зауважено, що криза ідентичності втомлює людину необхідністю постійних пошуків відповіді на запитання «Хто Я?» в особистісному та соціальному планах. Відзначено, що такий стан виник через втрату ідентичністю стабільності, консервативності структури. Показано, що соціальна та персональна ідентичність зазнають постійних трансформацій через зовнішні впливи та взаємовпливи. Внутрішні зміни відбуваються з людиною протягом усього життя, що, свою чергу, детермінує зміни навколишнього середовища. В цьому аспекті йдеться про «середовищний зріз ідентичності» та «темпоральний зріз ідентичності». Вказано, що вони частково є причиною переорієнтації людини на соціальну девіталізацію, адже саме вони змушують особистість відвойовувати у соціального простору територію, на якій можуть вирішити питання власного селфу. Зазначено, що в розвитку соціальної девіталізації криза ідентичності відіграє роль джерела імпульсу пошуків особистістю моментів, що забезпечать її внутрішню впорядкованість. Зауважено, що в ситуації соціальної девіталізації особистість сподівається на спроможність до соціальної ревіталізації після виходу зі стану кризи ідентичності.

ідентичність, криза ідентичності, соціальний простір, соціальна девіталізація, аномія.

1. Андреева Г. К вопросу о кризисе идентичности в условиях социальных трансформаций [Электрон. ресурс] / Г.М. Андреева // Психологические исследования: электрон. науч. журн. – 2011. – №6(20). – Режим доступу: http://psystudy.ru/index.php/num/2011n6-20/580 (дата обращения: 11.11.2016).
2. Андреева Г.М. Социальная идентичность: временные и средовые компоненты / Г.М. Андреева // Психология личности в трудах отечественных психологов : хрестоматия [ сост.: Л.В. Куликов]. – [2-е изд.]. – СПб. : Питер, 2009. – С.218-225.
3. Бауман З. Индивидуализированное общество / З.Бауман ; [пер. с англ. под ред. В.Л. Иноземцева]. – М. : Логос, 2002. – 390 с.
4. Бехтерев В.М. Избранные работы по социальной психологии / В.М. Бехтерев. – М. : Наука, 1994. – 400 с.
5. Делез Ж. Тысяча плато : Капитализм и шизофрения / Жиль Делез, Феликс Гватттари ; [пер. с франц. и послесл. Я.И. Свирского ; научн. ред. В.Ю.Кузнецов]. – Екатеринбург : У-Фактория, 2010. – 895, [1] с. : ил.
6. Тоффлер Э. Третья волна / Э. Тоффрер ; пер. с англ.; вступ. ст. П. Гуревича. –М. : ООО «Фирма «Издатетьство ACT», 1999. – 784 с.
7. Цивилизационная идентичность в переходную эпоху : культурологический, социологический и искусствоведческий аспекты / И.В. Кондаков, К.Б. Соколов, Н.А. Хренов. – М. : Прогресс-Традиция, 2011. – 1024 с.
8. Эриксон Э. Идентичность : юность и кризис / Э. Эриксон ; пер.с англ., общ.ред и предисл. А.В. Толстых. – 2-е изд. – М. : Флинта : МПСИ : Прогресс, 2006.– 352 с.
9. Giddens A. Modernity and Self-Identity : Self and Society in the Late Modern Age / Anthony Giddens. – Cambridge : Blackwell Publishing Ltd. – 2006. –264 p.
10. Tajfel H. Social identity and intergroup relations / Ed. by H. Tajfel. – Cambridge : Cambridge univ. press, 1982. – 223 p.