// Наука і освіта. – 2017. – №5. – 23-26.
DOI:
Ігор Іванович Раку,
доктор психологічних наук, професор кафедри психології,
проректор з наукової роботи і міжнародних відносин,
Кишинівський державний педагогічний університет ім. І. Крянге,
ул. І. Крянге 1, м. Кишинів, Республіка Молдова,
Олексій Анатолійович Листопад,
доктор педагогічних наук, доцент,
Ірина Костянтинівна Мардарова,
кандидат педагогічних наук, старший викладач, кафедра дошкільної педагогіки,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна
ФОРМУВАННЯ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ
ВИХОВАТЕЛІВ ДО ВИКОРИСТАННЯ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
АНОТАЦІЯ:
Розкрито особливості формування в майбутніх вихователів компетентності, необхідної для використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі дошкільного навчального закладу на заняттях із навчальних дисциплін «Нові інформаційні технології в дошкільній освіті» і «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми». Доведено, що в умовах широкого використання засобів комп’ютерної техніки в освітньому процесі дошкільного навчального закладу значно зростають вимоги до професійної підготовки вихователя, рівня його професійної компетентності. Розглянуто поняття «компетентність майбутніх вихователів до використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі ДНЗ», виокремлено компоненти сформованості означеної компетентності майбутніх вихователів – когнітивний, мотиваційний, операційний. Когнітивний компонент характеризується наявністю уявлень щодо особливостей використання комп’ютерних технологій, мотиваційний компонент означеної компетентності передбачає наявність інтересу і потреби щодо використання комп’ютерних технологій, операційний компонент характеризується сформованістю у вихователів професійних умінь і навичок, що забезпечують упровадження комп’ютерних технологій в освітній процес дошкільного навчального закладу. Запропоновано діагностувальний інструментарій та представлено результати діагностування особливостей формування в майбутніх вихователів компетентності до використання комп’ютерних технологій в освітньому процесі ДНЗ. Вивчення сформованості когнітивного компонента відбувалося завдяки адаптованому тестовому завданню, запропонованому В. Молодцевим та аналізу продуктів діяльності студентів. Вивчення сформованості мотиваційного компонента відбувалося завдяки використанню «Карти мотиваційних виборів». З метою визначення операційного компоненту, студентам було запропоновано розробити і захистити навчальний проект та виконати практичні завдання – створити презентацію, публікацію, скретч-проект, відеоряд із використанням комп’ютерних програм (Microsoft Office PowerPoint, Microsoft Office Publisher, Windows Movie Maker, Scratch). У статті доведено, що формування компетентності у майбутніх вихователів до використання комп’ютерних технологій – це комплексна проблема, яка повинна включати психолого-педагогічну, методичну, технічну підготовку та апробацію знань та вмінь у процесі проходження педагогічної практики в умовах ДНЗ. Після проведення занять з навчальних дисциплін «Нові інформаційні технології в дошкільній освіті» і «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми» низький рівень сформованості компетентності було зафіксовано лише в 23,7% студентів, середній рівень у 34,2% студентів, а достатній рівень аж у 42,1% майбутніх вихователів дошкільних навчальних закладів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА:
компетентність, майбутні вихователі, комп’ютерні технології, освітній процес дошкільного навчального закладу.
ПОВНИЙ ТЕКСТ СТАТТІ:
ЛІТЕРАТУРА:
1. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні / науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д. пед. наук; авт. кол-в: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В. та ін. – К. : Видавництво, 2012. – 26 с.
2. Молодцов В. А. Информатика : тесты, задания, лучшие методики / В. А. Молодцов, Н. Б. Рыжикова. – Ростов на Дону : Феникс, 2008. – 217 с.
3. Олійник Ю. І. Способи використання інформаційних комп’ютерних технологій у підготовці фахівців галузі дошкільної освіти / Ю. І. Олійник // Педагогічні науки : зб. наук. праць. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2009. – Вип. 51. – С. 403–408.