Фальковська Л. М. Конструкт справедливості як механізм регуляції поведінки.

// Наука і освіта. 2016. №5. –131-135 .

Людмила Миколаївна Фальковська,
старший викладач кафедри соціальної та практичної психології,
Житомирський державний університет імені Івана Франка,
вул. Велика Бердичівська, 40, м. Житомир, Україна

КОНСТРУКТ СПРАВЕДЛИВОСТІ ЯК МЕХАНІЗМ РЕГУЛЯЦІЇ ПОВЕДІНКИ

Стаття присвячена аналізові справедливості як конструкту, що представляється нами у якості психологічного механізму регуляції поведінки. Доцільність психологічного вивчення справедливості як конст- рукту продиктована, з одного боку, можливістю використати для цього об’єктивно валідний емпіричний прийом – метод репертуарних ґраток (Дж. Келлі), з другого боку, пожвавленням дослідницького інтересу вітчизняної психології до внутрішніх механізмів регуляції соціальної поведінки, на відміну від нещодавно таких популярних зовнішніх, по суті управлінських механізмів.

відчуття справедливості, конструкт «справедливо/несправедливо», внутрішній механізм регуляції поведінки, оцінювання, прийняття рішення, вчинок.

1. Де Вааль Ф., Истоки морали: В поисках чело- веческого у приматов The Bonobo and the Atheist In Search of Humanism Among the Primates / Франс де Вааль – М.: Альпина нон-фикшн, 2016. – 376 с.
2. Фальковська Л.М., Роль конструкта справед- ливості в регуляції правової поведінки / Л.М. Фаль- ковська // Проблеми політичної психології : зб. на- ук.праць. – К. : Міленіум, 2014. – Вип. 1 (15). – 408 с. − С.127 – 136 с.
3. Франселла Ф., Баннистер Д. Новый метод ис- следования личности: Руководство по репертуарным личностным методикам / Ф.Франселла, Д.Баннистер: Пер. с англ. / Общ.ред. и предисл. Ю.М. Забродина и В.И. Похилько. – М.: Прогресс, 1987. – 236 с.
4. Хьюсман Р. Фактор справедливости, или И это после всего, что я для тебя сделал...: научно- популярная литература / Р. Хьюсман, Д. Хэтфилд. – М. : Знание, 1992. – 96 с.
5. Brosnan S. F. Evolution of responses to (un)fairness / S.F. Brosnan, F. B. M. de Waal. – Science 17 Oct 2014. – Р. 314-321.