Хворост Х. Ю. Інформаційно-психологічний вплив у розрізі безпеки здоров’я

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  184-191.

Христина Юріївна Хворост,
кандидат психологічних наук, доцент
кафедри практичної психології та безпеки життєдіяльності,
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки,
вул. Потапова,9, м. Луцьк, Україна

ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ У РОЗРІЗІ БЕЗПЕКИ ЗДОРОВ’Я

У статті обґрунтовано взаємозалежність здоров’я особистості та інформаційно-психологічного впливу, що безпосередньо здатний змінити стан безпеки людини. Розглянуто основні види інформаційно- психологічного впливу на особистість. Сконструйовано модель інформаційно-психологічного впливу. Обґрунтовано взаємозв’язок інформації та здоров’я особистості, інформаційно-психологічний вплив та наслідки його дії на безпеку здоров’я людини у ході соціально-інформаційної взаємодії. Результати дослідження показали, що інформаційно-психологічний вплив є потужним чинником сучасного інформаційно- технічного суспільства, що має глибокий вплив на здоров’я людини та є на сьогоднішній день основоположним аспектом регулювання стану психічного, фізичного та соціального здоров’я індивіда та збереження здоров’я соціуму, нації, культури в цілому.

інформація, безпека здоров’я, інформаційно-психологічний вплив, загрози, здоров’я особистості.

1. Архипова Є. О. Інформаційна безпека: соціально-філософський вимір : дис. … кандидата філософ. наук : 09.00.03 / Є. О. Архипова. – К.: Нац.Техн.Ун-тетУкраїни«Київський політехнічний інститут», 2012. – 199 с.
2. Вірна Ж. П. Психологія професійної безпеки: технології конструктивного самозбереження особистості : кол.моногр. / Ж. П. Вірна, Х. Хворост, та ін.; за заг. ред. Ж. Вірної. – Луцьк : Вежа-Друк, 2015. – 588 с.
3. Грачев Г. В. Манипулирование личностью: Организация, способы и технологии информационно- психологического воздействия / Г. В Грачев, И. К. Мельник. Издание второе, исправленное и до- полненное. – М.: Алгоритм, 2002. – 228 с.
4. Ліщинська О. А. Культова психічна залежність особистості: передумови, чинники, механізми: монографія / О. А. Ліщинська. – К.: Легко інк, 2008. – 266 с.
5. Магда Є. В. Гібридна війна: вижити і перемог- ти / Є. В. Магда. – Харків : Віват, 2015. – 302 с.
6. Петрик В. М. Інформаційна безпека (соціально-правові аспекти) : підруч. / В. М. Петрик, В. В. Остроухов, М. М. Присяжнюк та ін. – К. : КНТ, 2010. – 771 с.
7. Петрик В. М. Информационно- психологическая безопасность в эпоху глобализации : учеб. пособ. / В. М. Петрик, В. В.Остроухов, А. А. Штоквиш и др.; под ред. В. В. Остроухова. – К. : КНТ, 2008. – 544 с.
8. Петрик В. М. Соціально-правові основи інформаційної безпеки : навч. посіб. / В. М. Петрик, А. М. Кузьменко, В. В. Остроухов та ін. ; за ред. В. В. Остроухова. – К. : Росава, 2007. – 496 с.
9. Хворост Х. Ю. Психологічні засади інформаційної позиції особистості [Текст]: монографія : монографія / Х. Ю. Хворост. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. – 168 с.
10. Шишкіна Х. Ю. Психологічний вплив емоційно-естетичної інформації на особистість читача / Х. Ю. Шишкіна, Д. С. Засєкіна // Особистість і суспільство: методологія та практика сучасної психології // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (18 трав. 2015 р.). – Луцьк: Вежа-Друк, 2015. – С. 34-37.
11. Шлапаченко В. М. Дезінформація як спосіб інформаційно-психологічного впливу / В. М. Шлапа- ченко // Методи, засоби та заходи забезпечення інформаційно-психологічної безпеки людини, суспільства, держави. – 2013. – №2 (12). – С. 79-86.