Беспарточна О. І., Зюман Г. Ю. Вплив тютюнопаління на якість міжособистісного спілкування в юнацькому віці

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  99-105.

Олена Іванівна Беспарточна,
кандидат педагогічних наук, доцент кафедри психології, педагогіки та філософії,
Ганна Юріївна Зюман,
магістрант напряму «Педагогіка вищої школи»,
Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського,
вул. Першотравнева, 20, м. Кременчук, Україна

ВПЛИВ ТЮТЮНОПАЛІННЯ НА ЯКІСТЬ МІЖОСОБИСТІСНОГО СПІЛКУВАННЯ В ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ

У статті розглянуті особливості міжособистісного спілкування курців та некурців у юнацькому віці. Досліджено інтерперсональну соціальну орієнтацію, особливості емоційних бар’єрів у міжособистісному спілкуванні, особливості поведінки курців у юнацькому віці. У результаті дослідження виявлено специфічні особливості курців, а також той факт, що юнаки та дівчата використовують тютюнопаління як засіб подо- лання емоційних бар’єрів у міжособистісному спілкуванні.

тютюнопаління, міжособистісне спілкування, юнацький вік, емоційні бар’єри, референт- на група.

1. Павелків Р. В. Вікова психологія: підручник / Р. В. Павелків. – К. : Кондор, 2011. – 469 с.
2. Дубровинская Е. И. Социально- психологические условия формирования мотивации первичного отказа от табакокурения среди студенче- ской молодежи : афтореф. дис. на соискание науч. ступени канд. псих. наук : спец. 19.00.05 – «социаль- ная психология» / Е. И. Дубровинская. – Москва, 2012. – 25 с.
3. Кислицина О. А. Социально-экономические факторы риска психических расстройств подростков / О. А. Кислицина // СОЦИС. – 2009. – № 8. – С. 92-99.
4. Котова М. Б. Психологические условия обес- печения эффективности профилактики курения у подросков : автореф. дис. на получение науч. степени канд. псих. наук : спец. 19.00.13 «психология разви- тия, акмеология (психологические науки)» / М. Б. Ко- това. – Москва, 2008. – 25 с.
5. Менделевич В. Д. Клиническая и медицин- ская психология / В. Д. Менделевич. – М. : МЕДпресс, 2001. – 592 с.
6. Менделевич В. Д. Руководство по аддиктоло- гии / В. Д. Менделевич. – С-Петербург : Речь, 2007. – 768 с.
7. Немов Р. С. Психология. Учеб. для студентов высш. пед. учеб. Заведений, в 3 кн. Кн. 2. Психология образования – 2-е изд. / Р. С. Немов. – М. : Просвеще- ние: ВЛАДОС, 1995. – 496 с.
8. Семенюк Л. М. Хрестоматия по возрастной психологии: учебное пособие для студентов / Под ред. Д. И. Фельдштейна: издание 2-е, дополненное. / Л. М. Семенюк. – М. : Институт практической психо- логии, 1996. – 304 с.
9. Спасова В., Тотева С. Характеристика лично- стных особенностей курящих и некурящих, устанав- ливаемая с помощью двух психологических методик // Теоретические и клинические проблемы современ-ной психиатрии и наркологи: Материалы междуна- родного симпозиума. – М., 1986. – С. 220-223.
10. Старшенбаум Г. В. Аддиктология: психоло- гия и психотерапия зависимостей / Г. В. Старшенба- ум. – М. : Когито-Центр, 2006. – 368 c.