Олексій Якович Чебикін. Психоемоційна залежність від мобільних засобів зв’язку у студентів, що мають різні прояви емоційної зрілості.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 30-34.

Олексій Якович Чебикін,
доктор психологічних наук, професор, академік,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна

ПСИХОЕМОЦІЙНА ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД МОБІЛЬНИХ ЗАСОБІВ ЗВ’ЯЗКУ
У СТУДЕНТІВ, ЩО МАЮТЬ РІЗНІ ПРОЯВИ ЕМОЦІЙНОЇ ЗРІЛОСТІ

Статтю присвячено проблемі психоемоційної залежності студентів від мобільних засобів зв’язку. Автор виходив із наступної гіпотези: оскільки емоційна зрілість особистості є інтегральною властивістю, яка інтегру- ється практично з усіма особливостями психіки, вона найбільшою мірою буде характеризувати наявність тієї чи іншої психоемоційної залежності. Для дослідження особливостей залежності студентів від використання мобі- льних засобів зв’язку використовувався спеціально розроблений авторський опитувальник і тест. Виконане дослідження показало, що серед обстежених вибірок студентів у 22% фіксується високий рівень залежності, у 47,5% – середній і у 30,5% – низький. При цьому також встановлено, що студенти, які мають різні рівні залеж- ності, досить істотно відрізняються за особливостями емоційної зрілості. Особливо чітко ця різниця простежу- ється між студентами з високим і низьким рівнями залежності від мобільних засобів комунікації. Серед показ- ників емоційної зрілості, за якими диференціюють студентів, найбільш інформативними є емпатія, саморегуля- ція та її інтегральний показник. Отримані дані можуть бути використані під час організації профілактики та корекції психоемоційної залежності студентів від мобільних засобів комунікації.

психоемоційна залежність, мобільні засоби зв’язку, студенти, емоційна зрілість.

1. Кабешева А. О. Про взаємозв’язки показників, що характеризують особливості використання мобі- льного телефону з властивостями особистості студен- тів / А. О. Кабешева // Актуальні проблеми психології : Збірник наукових праць Інституту психології імені Г. С. Костюка : Психологія особистості. Психологічна допомога особистості. – Київ, 2014. – Том.11. – Вип.13. – С. 240-246.
2. Михайлов Д. В. Психологические и физиоло- гические аспекты влияния мобильных телефонов на человека [Электронный ресурс] / Д. В. Михайлов, Ю. С. Тучина. – Режим доступа : http://www.sworld.com.ua.
3. Чебикін О. Я. Становлення емоційної зрілості особистості : [монографія] / О. Я. Чебикін, І. Г. Пав- лова. – Південний науковий центр АПН України. – Одеса : СВД Черкасов, 2009. – 232 с.
4. Чебикін О. Я., Кримова Н. О. Вплив комп’ютерної діяльності на емоційну сферу студентів / О. Я. Чебикін, Н. О. Кримова // Наука і освіта. – 2015. – №3 / СХХХІІ. – С. 126-133.
5. Янг К. С. Диагноз – Интернет-зависимость / К. С. Янг // Мир Интернет. – 2000. – № 2. – С. 24-29.
6. Bianchi Аdriana, Phillips James G. CyberPsychology & Behavior [Eлектронний ресурс] / Аdriana Bianchi, James G. Phillips. 2005. – 8(1). – C. 39- 51. doi:10.1089/cpb.2005.8.39. – Режим доступа : http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089%2Fcpb. 2005.8.39.
7. Griffiths M. Internet addiction : Fact or fiction? / M. Griffiths // Psychologist. – 1999. – V. 12(5). – P. 246-250.
8. Haddon L., Vincent J. Children’s Broadening Use of Mobile Phones. Mobile Technologies from Telecommunications to Media / L. Haddon, J. Vincent. New York. – 2009. – Р. 37-49.