Віталій Шаповал ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ УЧАСНИКІВ ВІЙНИ У В’ЄТНАМІ ДЛЯ УКРАЇНИ

// Наука і освіта.  2023.  №4. – 70-74.

Віталій Шаповал,
аспірант кафедри педагогіки та психології,
Університет імені Альфреда Нобеля,
вул. Січеславська Набережна, 18, м. Дніпро, Україна,
ORCID ID: https://orcid.org/0009-0004-1602-9649

ДОСВІД ПРОФЕСІЙНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ УЧАСНИКІВ ВІЙНИ У В’ЄТНАМІ ДЛЯ УКРАЇНИ

У статті розглянуто досвід професійної реабілітації учасників війни у В’єтнамі для України для захисників та учасників бойових дій ЗСУ. Відповідно до Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», професійна реабілітація – це комплекс заходів, спрямованих на відновлення здатності особи з інвалідністю до трудової діяльності, набуття нею нових знань, умінь та навичок, необхідних для виконання професійної діяльності або сприяння працевлаштуванню. Цей досвід є цінним для України, оскільки дозволяє побачити, які підходи до реабілітації є ефективними та які проблеми можуть виникнути в процесі лікування та повернення до звичайного, мирного життя в суспільстві.

реабілітація, учасники бойових дій, військова служба, в’єтнамський синдром, посттравматичний стресовий розлад, методи діагностики, лікувальні етапи, комплекс дій.

1. Бриндиков А. В. Соціально-психологічні аспекти професійної реабілітації учасників бойових дій. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Психологія». 2022. № 3(43). С. 12–18.
2. Романів О.П., Надь Б.Я. Основні напрямки реабілітації учасників бойових дій. Вісник Ужгородського національного університету. Серія «Психологія». 2022. № 3(59). С. 59–61.
3. Бриндиков А. В. Соціально-психологічна реабілітація учасників бойових дій: теорія та практика. Київ : «Академвидав», 2022.
4. Романів О. П., Надь Б. Я. Психологічна реабілітація учасників бойових дій. Ужгород : «УжНУ», 2022.
5. Кокун О. М., Агаєв Н. А., Пішко І. О. Психологічна робота з військовослужбовцями – учасниками АТО на етапі відновлення : методичний посібник. Київ : НДЦ ГП ЗСУ, 2017.
6. Adler A. The Vietnam War: A Study of Human Behavior in a Totalitarian Society. New York : Harper & Row, 1964.
7. Lifton R. J. Home from the War: Vietnam Veterans, Neither Victims Nor Executioners. New York : Simon & Schuster, 1973.
8. DeAngelis T. Living with PTSD: A Survivor’s Guide. New York : HarperCollins, 2018.
9. Jones L. The Vietnam War: A Concise History. Oxford : Oxford University Press, 2019.