Анатолій Чустрак, Петро Тодоров ВИКОРИСТАННЯ СТЕП-АЕРОБІКИ В ЖІНОЧІЙ СПОРТИВНІЙ БОРОТЬБІ

// Наука і освіта.  2023.  №3. – 30-35.

Анатолій Чустрак,
кандидат педагогічних наук, доцент,
приват-професор кафедри гімнастики та спортивних єдиноборств,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна,
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-5706-4505

Петро Тодоров,
доцент, заслужений працівник фізичної культури та спорту України,
приват-професор кафедри дефектології,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна,
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-3318-6932

ВИКОРИСТАННЯ СТЕП-АЕРОБІКИ В ЖІНОЧІЙ СПОРТИВНІЙ БОРОТЬБІ

З метою визначення ефективності використання степ-аеробіки у статті проаналізовано зміни фізичного розвитку жінок 19–23 років, які займаються спортивною боротьбою. Степ-аеробіка проводилася в першій частині тренування дослідної групи протягом 30 хв. Жінки тренувались спортивною боротьбою тричі на тиждень по 90 хвилин. До та після півроку занять аналізували частоту пульсу (ЧСС), працездатність (PWC-170), антропометричні показники: довжини, маси тіла та окружності: грудної клітини, талії та стегон жінок дослідної і контрольної груп. Встановлено, що майже у всіх жінок дослідної групи після експерименту показники відновлення ЧСС після фізичного навантаження наближалися до вихідного рівня. Такого не спостерігалося до експерименту в обох групах та не виявлено у контрольній групі після експерименту. Характеристика рівнів працездатності в експериментальній групі виявилася вдвічі кращою практично на всіх рівнях: вище середнього, середнього та високого рівнів (50%, 25% та 20% відповідно) і (30%, 52% і 10% відповідно) в контрольній групі та не було жодного з низьким рівнем працездатності. Антропометричні показники жінок також змінилися, за винятком довжини тіла в обох групах (Р>0,05). Середня маса тіла жінок дослідної групи зменшилася у середньому на 4 кг (Р<0,001), а контрольної – лише на 1 кг. Показники окружності грудної клітини збільшилися у середньому майже однаково: на 4,2 см у дослідній і на 4,1 см у контрольній групах (Р<0.05), що характеризує розвиток грудного дихання і зміцнення м’язів верхнього плечового поясу. Окружність талії в дослідній групі зменшилася на 4,9 см (Р<0,001), а в контрольній лише на 2,2 см. Обхват стегон зменшився у середньому на 3,5 см у дослідній групі і лише на 1,1 см – у контрольній (Р<0,05). Отже, можна сказати, що степ-аеробіка позитивно впливає на серцево-судинну систему, покращує роботу серця, підвищує адаптацію до фізичних навантажень, покращує працездатність, знижує масу тіла, сприяє кращому формуванню жіночої статури.

степ-аеробіка, тренування, жіноча спортивна боротьба.

1. Акулова В. Підходи до побудови профілактико-оздоровчих занять жінок другого зрілого віку. Слобожанський науково-спортивний вісник. 016; 3(53): 7–10. DOI: 10.15391/snsv.2016. 4.001.
2. Андрєєва О.В. Теоретико-методичні засади рекреаційної діяльності різних груп населення : автореферат. Київ : НУФВСУ. 2014. 44 с.
3. Беляк Ю. Фізичний стан жінок зрілого віку та його динаміка під впливом занять оздоровчим фітнесом. Спортивна медицина. 2014. № 1. С. 80–86.
4. Бермудес Д.В. Теорія і методика викладання аеробіки: навчально-методичний комплекс : навчально-методичний посібник. Суми. 2016. 216 с.
5. Гамалій Н. Теоретико-методичні основи розробки цільових тренувальних програм для жінок 20–35 років, що займаються велоаеробікою. Фізична культура, спорт та здоров’я нації. 2015. № 19(1). С. 78–82.
6. Гончарова Н., Ткачова А. Сучасний стан просторової організації тіла жінок першого періоду зрілого віку, які займаються оздоровчим фітнесом. Молодіжний науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. 2016. № 24. С. 46–50.
7. Зінченко НМ. Реакція жінок різних типологічних груп на фізичні навантаження в процесі занять аеробікою. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету. Серія «Педагогічні науки. Фізичне виховання та спорт». 2016. № 139(2). С. 72–75.
8. Кашуба В. Із досвіду використання фітнес-технологій, спрямованих на корекцію тілобудови людини. Спортивний вісник Придніпров’я. 2018. № 1. С. 131–138.
9. Кренделєва В.У. Визначення ефективності занять оздоровчою гімнастикою жінок 20–35 років. Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві. 2010. № 2. С. 63–66.
10. Левченко О.С. Побудова оздоровчо-рекреаційної програми з елементами степ-аеробіки для жінок першого періоду зрілого віку. Київ. 2021. 62 с.
11. Практикум з аеробіки. / Уклад.: Н.І. Турчина, С.В. Оргєєва, О.С. Харун, В.В. Хачатрян. Ю.О. Воробйова. Київ : Вид-во НАУ, 2012. 32 с.
12. Синиця С., Шестерова Л. Оздоровча аеробіка. Спортивно-педагогічне вдосконалення : навчальний посібник. Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка. Полтава : ПНПУ, 2010. 244 с.
13. Степ-аеробіка : методичні вказівки для практичних занять з фізичного виховання / уклад.: С.М. Киселевська, О.А. Войтенко. Київ : КНУБА, 2012. 56 с.
14. Ткачова А. Мотиваційні пріоритети фізкультурно-оздоровчої діяльності жінок першого зрілого віку. Теорія і методика фізичного виховання і спорту. 2018. № 3. С. 96–99.
15. Чустрак А., Павленко Т., Стадник А. Степ-аеробіка для фізичного розвитку жінок. Znanstvena misel journal. № 20. Ljubljuna. Slovenia. 2018. P. 31–40.