Олексій Чебикін, Олена Іванова. СМІХОТЕРАПІЯ ТА МОЖЛИВОСТІ ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ В КОРЕКЦІЇ ПОСТТРАВМАТИЧНИХ СТРЕСОВИХ СТАНІВ

// Наука і освіта.  2022.  №3. – 76-84.

Олексій Чебикін,
доктор психологічних наук, професор,
дійсний член НАПН України,
Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет
імені К. Д. Ушинського»,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-7905-2708

Олена Іванова,
аспірантка кафедри теорії та методики практичної психології,
Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет
імені К. Д. Ушинського»,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-5653-3661

У статті подано аналіз досліджень, присвячених ефектам сміхотерапії у практиці соматичних та посттравматичних стресових станів особистості. Наголошується на важливості та актуальності такого напряму роботи, не досить дослідженому та висвітленому у вітчизняній психологічній науці та практиці. В роботі наводиться наукове обґрунтування психологічного змісту сміху, описані філософські, культурологічні, теологічні, психофізіологічні та психологічні концепції провідних вітчизняних та зарубіжних фахівців про природу сміху. Показано, що сміх розглядається як потужний природний механізм, який має оздоровчий ефект на тіло та психіку. Вищою формою сміху є «відповідний катарсис». Наведені певні позитивні дані про впливи сміхотерапії на пацієнтів у посттравматичних стресових станах. Узагальнені уявлення про різні види гумору як засобу стимулювання сміху. Сміхотерапія розглядається як певна технологія, яка побудована на основі комунікативних дій, відповідних жестів, рухів та образів. Описуються техніки та вправи сміхотерапії для роботи з глибинними пластами психіки. Останні, як правило, спрямованні для зняття напруги, стресу під час проведення тренінгів для створення умов виникнення сміху. Показана можливість застосування такого підходу для подолання посттравматичних стресових станів особистості. Запропоновано тренінгову технологію сміхотерапії, яка включала певний комплекс вправ. Здійснено попереднє дослідження та апробацію її деяких технік для нівелювання посттравматичних стресових станів у респондентів. Для дослідження були вибрані такі методики: «Опитувальник самооцінки функціонального стану САН» (В.А. Доскіна та ін.), опитувальник «Шкала психологічного стресу PSM-25» (Лемура-Тесьє-Філліона), «Шкала самооцінки загального рівня стресу від 1 до 10», «Шкала самооцінки рівня сміху». Відзначені тенденції в позитивних змінах, що допомагають у роботі з посттравматичними стресовими станами досліджуваних.

сміх, гумор, комічне, сміхотерапія, гелотологія, психотерапія, адаптація особистості, психологія гумору, творчість, стрес, радість.

1. Аристотель. Риторика. Поетика. Москва, Лабіринт, 2000, 221 с.
2. Берн Ерік. Ігри, у які грають люди. Світовий бестселер із психології стосунків. Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля». Харків. 2016. 256 с.
3. Голозубов А. В. Теологія сміху як феномен західної культури. Харків. Ексклюзив, 2009. 468 с.
4. Карасьов Л. В. Філософія сміху. РГГУ. 1996. 224 с.
5. Коваль Т. П. «Універсальність гелотологічного методу в педагогічному дискурсі». Наукові записки. Серія «Філологічна». Випуск 19. 2011. УДК 371.32:821.161.2. С. 39 – 47.
6. Пропп В. Я. Проблеми комізму та сміху. М. Мистецтво, 1999. 288 с.
7. Селлі Джем «Сміх його фізіологія та психологія», С.-Петербург, видання В. І. Губінскаго, друкарня імператорського Людинолюбного Общ. Ліговська вул., 26, 1905.
8. Спенсер Герберт «Фізіологія сміху», С.-Петербург, друкарня А. С. Суворіна. Ертельов пров., буд. № 11-2, 1881.
9. Фрейд З. Я та Воно: Твори. М. Ексмо, 2007.
10. Чебикін О.Я., Сінєльнікова Т. В. Психологічні основи тренінгових технологій [монографія]. Одеса. Видавництво ТОВ «Лерадрук», 2013. 229 с.
11. Чебикін О. Я. Концептуальні підходи можливостей дослідження основ емоційного здоров'я учасників навчальної діяльності в умовах коронавірусної пандемії. Наука і освіта № 4, 2021. С. 23-29.
12. Bergson Henri. Le rire. Paris, Librairie Félix Alcan, 1938. 224 p.
13. Berk L. The Laughter-Immune Connection. New Discoveries. Humor and Health Journal, vol. 5. 1996.
14. Gunther U. What’s in a laugh. Humour, jokes and laughter in the conversational corpus of the BNC. PhD thesis. U. Gunther. Freiburg. 2003. 239 p.
15. Koestler A. The Act of Creation. NY. Macmillan. 1964.
16. Proust M. Du côté de chez Swann. M. Proust. Editions Gallimard. 1954.
17. Ruch W. Exhilaration and Humor. M. Lewis, J. M. Haviland (eds.) Handbook of Emotions. N.- Y., London. 1993. P. 605-615.