Фрєд Воскобойніков. Системний підхід до впровадження психологічних факторів в управлінні.

// Наука і освіта.  2021.  №2. 20-26.

Фрєд Воскобойніков,
бакалавр з фізіології людини,
магістр в галузі промислово-організаційної психології,
Почесний професор з психології
(Балтійська Педагогічна Академія, вул. Декабристів, 25, Санкт-Петербург, Росія),
129, проспект Идора, Сан-Франциско, Каліфорнія, США

СИСТЕМНИЙ ПІДХІД ДО ВПРОВАДЖЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ В УПРАВЛІННІ

У цій роботі розглядаються деякі аспекти управління в умовах викладання науково-прикладної діяльності. Забезпечення ефективності управління вимагає нового способу мислення, що характеризується системним, гнучким та нестандартним підходом до прийняття рішень. Відповідно до теорії системно-структурної діяльності, людина розглядається як цілеспрямована саморегулятивна система. Основна увага в нашій роботі зосереджена на тому, що є важливим для управлінської діяльності з психологічної точки зору. Особлива увага приділена відносинам керівників до підлеглих та тому, як цей фактор впливає на моральну та психологічну атмосферу групи на робочому місці. Володіння лише технічними знаннями у вибраній галузі діяльності не обов'язково робить людину успішним менеджером. Доведено, що задля досягнення бажаних цілей та підтримки ступеня задоволення людей на робочому місці, необхідно враховувати специфіку її саморегуляції. У роботі представлено важливі фактори психологічного характеру, які слід застосовувати до практики управління, а саме: врахування особливостей особистості підлеглих, їх індивідуального стилю виконання та їхніх комунікативних здібностей, а також цілей та завдань. Розглянуто вплив групового середовища на індивідуальну діяльність та психологічну суміснiсть; історію мотивації в промисловості та появ нового напрямку в управлінській діяльності в суспільстві, що розвивається. Встановлено, що наука управління вперше виникла у формі застосування механістичного підходу людей у різних галузях промисловості.

менеджмент, стилі управління, теорія діяльності, системно-структурна теорія діяльності, психологічні фактори в управлінні, особливості особистості, індивідуальний стиль діяльності, фактор сумісності, комунікативні здібності.

1. Bedny, G. Z. and Karwowski, W. (2007). A Systemic-Structural Theory of Activity. Application to Human Performance and Work Design. Boca Raton, FL: Taylor & Francis Group.
2. Bedny, G. Z. and Seglin, M. (1999). Individual style of activity and adaptation to standard performance requirements. Volume 12, No.1, p.p. 59-78. Human Performance. Mahwah, NJ: Erlbaum.
3. Bedny, G. Z. and Voskoboynikov, F. A. (1975). Problem of how a person adapts to the objective requirements of activity. In Aseev, V. G. (Ed.). Psychological Problems of Personality, Volume 2, 18-30, Irkutsk, Russia: Irkutsk University Press.
4. Dalcher, D. (2018). What has Taylor ever done for us. In Darren Dalcher (Ed.) Managing Projects in a World of People, Strategy and Change, p.p. 29- 38. Milton Park, Abingdon, (UK): Routledge.
5. Gilbreth, L. M. (1914). The psychology of management: The function of the mind in determining, teaching and installing methods of least waste. New York: Sturgis and Walton.
6. Griffin, R. Management. (1999). Mason, Ohio: South Western Cengage Learning.
7. Hindle, T. (2008). Guide to management ideas and gurus. London: The Economist.
8. Merlin, W. S. (1964). Outlines of Theory of Temperament. Perm: Perm Pedagogical University. Taylor, F. (19110. The principal of scientific management. New York: Harper & Brothers.
9. Morgan, G. (1997). Images of Organization. 2nd ed. Thousand Oaks, Calif.: Sage.
10. Taylor, F. (1910). The Principal of Scientific Management. New York: Harper and Brothers.
11. Taylor, F. W. (1903). "Shop management; a paper read before the American society of mechanical engineers" in: Transactions of the American Society of Mechanical Engineers 24: 1337-1480.
12. Voskoboynikov, F. (2017). The Psychology of Effective Management: Strategies for Relationship Building. New York: Routledge.
13. Voskoboynikov, F. (2014). The Influence of Personality Features on Performance in Work, Study and Athletic Activity. In Tadeusz Marek et al (Ed.) Human Factor of a Global Society: A System of Systems Perspective. pp: 187-192. Boca Raton, Fl: Taylor & Francis Group.
14. Wallace, A. (December 11, 1960). Morris Viteles, Industrial Psychologist. Philadelphia Enquirer.