Яна Сухенко. Психологічний час як детермінанта індивідуальної освітньої траєкторії особистості.

// Наука і освіта.  2018.  №5-6. 102-108.

Яна Сухенко,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології та особистісного розвитку, докторант,
ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України,
м. Київ, вул. Січових стрільців, 52-А, к. 412.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ЧАС ЯК ДЕТЕРМІНАНТА
ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ОСВІТНЬОЇ ТРАЄКТОРІЇ ОСОБИСТОСТІ

У статті досліджуються особливості психофізіологічної детермінації індивідуальної освітньої траєкторії особистості. В якості незалежної змінної виступають часові властивості психіки (τ-тип, якість ходу власного годинника, фази великого біологічного циклу, орієнтація особистості в часі), залежної – загальні здібності, мотиви, стильові особливості навчальної діяльності як референти індивідуальної освітньої траєкторії особистості. Встановлено, що τ-тип особистості впливає на особливості розвитку загальних здібностей – технічного інтелекту, уважності, а також на готовність до переживання ситуацій невизначеності в ситуаціях навчання; орієнтація особистості в часі пов’язана з рівнем розвитку загального, вербального інтелекту, з проявом стилю діяльності; якість ходу власного годинника людини є передумовою розвитку її загальних здібностей (загального, вербального, технічного інтелекту), формування домінуючого стилю діяльності та імпліцитних уявлень про інтелект як властивість, яка змінюється, «нарощується» та збагачується під час навчання.

індивідуальна освітня траєкторія, τ-тип індивіда, великий біологічний цикл, «хороший» годинник, академічна мотивація, імпліцитні теорії навчання, стиль діяльності.

1.Абульханова К. А. Время личности и время жизни / Абульханова К. А., Березина Т. Н. – СПб. : Алетейя, 2001. – 304 с.
2.Буганова В. М. Дискретність психічного розвитку в масштабі часу [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.01 –загальна психологія, історія психології / Буганова Ванда Миколаївна ; Південноукраїнський держ. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса, 1997. – 24 с.
3.Головаха Е. И. Психологическое время личности / Е. И. Головаха, А. А. Кроник. – Киев : Наукова думка, 1984. – 209 с.
4.Гордеева Т. О. Опросник «Шкала академической мотивации» / Гордеева Т. О., Сычев О. А., Осин Е. Н. // Психологический журнал, 2014. – Том 35. – № 4. – С. 96–107.
5.Зеер Э. Ф. Индивидуальные образовательные траектории в системе непрерывного образования / Э. Ф. Зеер, Э. Э. Сыманюк // Педагогическое образование в России. – 2014. – № 3. – С. 74–82.
6.Ишков А. Д. Учебная деятельность студента: психологические факторы успешности : [монография] / А. Д. Ишков – 2-е изд., стер. – М. : ФЛИНТА, 2013. – С. 174–177.
7.Киреева З. А. Развитие сознания, детерминированное временем. Монография / З. А. Киреева. – Одеса, 2010. – 380 с.
8.Корнилова Т. В. Модификация опросников К. Двек в контексте изучения академических достижений студентов [Текст] / Т. В. Корнилова [и др.] // Психологический журнал. – 2008. – № 3. – С. 86-100.
9.Лушин П. В. Личностные изменения как процесс: теория и практика / П. В. Лушин. – Одесса : Аспект, 2005. – 334 с.
10. Лушин П. В. Хаос и неопределенность: от страдания – к росту и развитию: Монография / Лушин П. В. – Киев, 2017. – 144 с. – (Серия «Живая книга» ; Т. 4).
11. Максименко С. Д. Життєвий шлях особистості як базова категорія генетичної психології / С. Д. Максименко // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія : Психологічні науки. – 2014. – Вип. 2.12. – С. 5- 13.
12. Носова Е. П. Психолого-педагогические условия выявления и поддержки индивидуальной образовательной траектории ученика: дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / Носова Е. П. – М., 2009. – 142 с.
13. Панок В. Г. Життєвий шлях особистості як категорія прикладної психології / В. Г. Панок // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія : Психологічні науки. – 2014. –Вип. 2.12. – С. 146–151.
14. Психологія життєтворення особистості в сучасному світі :монографія / Ю. Гундертайло, В. Климчук, О. Кляпець та ін. ; за ред. Т. Титаренко ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. – К. : Міленіум, 2016. – 320 c.
15. Смульсон М. Л. Інтелектуальний саморозвиток у віртуальному освітньому середовищі: зміна парадигми / М. Л. Смульсон // Актуальні проблеми психології: Психологічна теорія і технологія навчання. / За ред. С. Д. Максименка, М. Л. Смульсон. – К. : Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2009. – Т.8. вип.6. – 332 с.
16. Цуканов Б. И. Время в психике человека / Б. И. Цуканов. – Одесса : Астропринт, 2000. – 220 с.
17. Элькин Д. Г. Восприятие времени / Элькин Д. Г. – М. : Изд-во Акад. пед. наук РСФСР, 1962. – 311 с. : ил.
18. Pierre D. Educational Pathways: Some Key Concepts / Doray Pierre, Picard France, Trottier Claude, Groleau Amélie // The Canada Millennium Scholarship Foundation, Millennium. Research Series. – 2009. – nо. 44, June.
19. Gale T., Parker S. Navigating student transition in higher education: induction, development, becoming, in Universities in transition : foregrounding social contexts of knowledge in the first year experience / Trevor Gale and Stephen Parker. – University of Adelaide Press, Adelaide. – S. A. – 2014. – pp.13-39.
20. STYLE: Strategic Transitions For Youth Labour In Europe : [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.style-research.eu/resourcecentre/glossary/educational-trajectories/