Kuznetsov O. I. Religiousness: Components, Types and Coping Strategies.

// Наука і освіта.  2017.  №11. 70-75.

Олексій Ігоревич Кузнецов,
кандидат психологічних наук,
доцент кафедри практичної психології,
Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди,
вул. Алчевських, 29, м. Харків,Україна

РЕЛІГІЙНІСТЬ: КОМПОНЕНТИ, ТИПИ ТА КОПІНГ-СТРАТЕГІЇ

У статті охарактеризовано структуру і види релігійності, а також подано результати адаптації діагностич- ного опитувальника для оцінки вірувань і поведінки в релігійному копінгу. Метою статті було визначення структури і типів релігійності з урахуванням показників індивідуальної релігійності, віри в паранормальні явища, духовного інтелекту, релігійних копінгів. Структура релігійності розглядається як поєднання таких компонентів, як індивідуальна релігійність, віра в паранормальні явища, духовний інтелект, вірування і поведінка в копінгі. Показана адаптація оцінки вірувань і поведінки в копінгі, доведена її валідність і надійність. За результатами факторного аналізу були розкриті когнітивна, конатівна, емоційна і поведінкова складові релігійності особистості. За результатами кластерного аналізу були отримані типи індивідуальної релігійності («Помірна релігійність», «Висока релігійність», «Емоційна релігійність» і «Поведінкова релігійність»). Визначено, що високий рівень релігійності передбачає більш інтенсивне і часте використання релігії як копінга, тобто використання віри як засобу встановлення нових комунікативних зв’язків для вирішення проблем, отримання підтримки від інших членів релігійної громади, спілкування з Богом як засобу подолання стресу. Основним напрямком подальших досліджень є визначення типологічних особливостей релігійності на різних етапах онтогенезу у представників різних конфесій.

релігійність, релігійний копінг, віра в паранормальні явища, духовний інтелект, вірування, структура і типи релігійності.

1. Григорьев Д. С. Адаптация и валидизация шкалы веры в паранормальное / Д. С. Григорьев // Социальная психология и общество. – 2015. – Т.6, № 2. – С. 132–145.
2. Кузнецов О. І. Структура та типологічні особливості релігійності студентів / О. І. Кузнецов // Проблеми сучасної психології: Збірник наукових праць Камянець-Подільського університету імені Івана Огієнка. – 2017. – Вип. 35. – С. 259–272.
3. Хомуленко Т.Б. Духовный интеллект как детерминанта моральной ответственности личности / Т. Б. Хомуленко, К. И. Фоменко, Е.Ю. Головина // Теорія і практика управління соціальними системами: щоквартальний науково-практичний журнал. – 2014. – №4. – 51–58.
4. Мягков И. Ф. Тест «Психологический анализ уровня индивидуальной религиозности» / И. Ф. Мягков, Ю. В. Щербатых, М. С. Кравцова // Психологический журнал. – 1996. – №10(6). – С. 120–122.
5. Golovina O. Yu. The spiritual intelligence as an integrating factor of human consciousness / O. Yu. Golovina // Вісник ХНПУ ім. Г.С. Сковороди. Психологія. – 2016. – Вип. 53.– С. 21–28 [in English].
6. Kulkarni M. Initial Development and Validation of the Assessment of Beliefs and Behaviors in Coping (ABC): Dissertation for the Degree of Doctor of Philosophy. / Monique Shah Kulkarni. – Austin: The University of Texas at Austin, 2012. – 158 р.
7. McClain M. E. Biogeochemical hot spots and hot moments at the interface of terrestrial and aquatic ecosystems. / M. E. McClain, E. W. Boyer, C. L. Dent, S. E. Gergel, N. B. Grimm, P. M. Groffman et al. // Ecosystems.– 2003. – №6(4). – Р. 301–312.
8. Pargament K.I. The Many Methods of Religious Coping: Development and Initial Validation of the RCOPE. / K. I. Pargament, H. G. Koenig, L. Perez // Journal of clinical psychology. – 2000. –Vol. 56(4). – P. 519–543.
9. Park C. L. Meaning in the context of stress and coping. / C. L. Park, S. Folkman // Review of General Psychology – 1997. – №1 – Р. 115–144.
10. Park C. L. Religious and nonreligious coping with the death of friend. / C. L. Park, L. H. Cohen // Cognitive Therapy and Research. – 1993. – №17 – Р. 561– 577.
11. Tix A. P. The use of religious coping during stressful life events: Main effects, moderation, and mediation. / A. P. Tix, P. A. Frazier // Journal of Consulting and Clinical Psychology – 1998 – №66(2). – Р. 411–422.