Засєкіна Л. В., Майструк В. М. Безумовне самоприйняття та психологічне благополуччя особистості.

// Наука і освіта.  2017.  №11. 187-192.

Лариса Володимирівна Засєкіна,
доктор психологічних наук, професор,
завідувач кафедри загальної і соціальної психології та соціології,
Вікторія Миколаївна Майструк,
аспірант кафедри загальної і соціальної психології та соціології,
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки,
пр. Волі, 13, м. Луцьк, Україна

БЕЗУМОВНЕ САМОПРИЙНЯТТЯ ТА
ПСИХОЛОГІЧНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ ОСОБИСТОСТІ

Актуальність дослідження визначається, з одного боку, зростанням наукового інтересу до категорії самоприйняття (як альтернативи для категорії самооцінки), що слугує чинником психічного здоров’я і благополуччя особистості, а з іншого – відсутністю психодіагностичного інструментарію для її емпіричної операціоналізації. Результати теоретичного аналізу дали змогу визначити провідні теоретико-методологічні засади дослідження самоприйняття, представлені раціонально-емотивною поведінковою теорією А. Елліса, теорією реляційних фреймів С. Хейса, терапією прийняття і зобов’язання Р. Зейтла, а також встановити концептуальні межі самоприйняття як позитивного ставлення до себе незалежно від особистих досягнень і оцінювання з боку інших. Процедура адаптації і психометричної перевірки опитувальника містила два етапи. На першому здійснювався переклад опитувальника і розроблялася його робоча версія. На другому етапі визначалися психо-метричні властивості опитувальника: 1) доцільність і придатність виділених пунктів (визначення коефіцієнтів кореляції для уникнення дублювання різних пунктів опитувальника; коефіцієнту вибірковості для визначення складності і дискримінативності, що виражають здатність окремих пунктів діагностувати загальний показник самоприйняття; 2) надійність – оцінка внутрішньої постійності тверджень (коефіцієнт ᵅ- Кронбаха); оцінка надійності-стійкості з інтервалом перетестування два тижні (коефіцієнт рангової кореляції Спірмена); 3) конструктна (конвергентна) валідність (через кореляції зі шкалами інших опитувальників). Результати дослідження дали змогу сформувати україномовну версію опитувальника для діагностики безумовного самоприйняття, яка може широко використовуватися для експериментально-діагностичного вивчення цієї категорії.

безумовне самоприйняття, самоприйняття, психологічне благополуччя, психічне здоров’я, самооцінка.

1. Beck A.T. & Haigh E. Advances in Cognitive Theory and Therapy: The Generic Cognitive Model / A.T. Beck & E. Haigh // Annual Review of Clinical Psychology. – Vol. 10. – 2014. – P. 1-24.
2. Chamberlain J.M., Haaga D.A.F. Unconditional Self-acceptance and Psychological Health / J.M. Chamberlain, D.A.F. Haaga // Journal of Rational-Emotive and Cognitive-Behaviour Therapy. – Vol. 19. – 2001. – # 3. – P. 163-176.
3. David, D., Lynn, S. J., Das, Lama Surya. SelfAcceptance in Buddhism and Psychotherapy / D. David, S. J. Lynn, Lama Surya Das // The Strength of SelfAcceptance: Theory, Practice and Research, M.E. Bernard (ed.). – 2013. – P. 19-38
4. Ellis A. Reason and emotion in psychotherapy / A. Ellis. – New York: Lyle Stuart, 1962. – 384 p.
5. Gould J.A. Classic Philosophical Questions / J. A. Gould. – Columbus: Bell and Howell Company, 1978. – 671 p.
6. Hayes S.C. (Eds.). Relational Frame Theory: A Post-Skinnerian account of human language and cognition / S.C. Hayes; D. Barnes-Holmes & B. Roche. – New York: Plenum Press, 2001. – 502 p.
7. Rogers Carl R. The necessary and sufficient conditions of therapeutic personality change / R. Rogers Carl // Journal of Consulting Psychology. - # 21(2). – 1985. – P. 95-103.
8. Ryff C. The Structure of Psychological WellBeing Revisited / C. Ryff, C. L. M. Keyes // Journal of Personality and Social Psychology. – Vol. 69. –1995. – # 4. – P. 719-727.
9. Zasiekina L. Psycholinguistic approach to diagnostics and modification of individual negative core beliefs / L. Zasiekina // East European Journal of Psycholinguistics. – Vol. 2. – # 1. – 2015. – P. 151-157.
10. Zettle R. D. () Acceptance and commitment therapy (ACT) versus systematic desensitization in treatment of mathematics anxiety / R. D. Zettle // Psychological Record. – # 53. – 2003. – P. 197–215.