Personal Factors of Risk Behavior of Modern Youth

// Наука і освіта.  2017.  №11. 165-171.

Валерiй Васильович Сокуренко,
доктор юридичних наук, доцент,
ректор Харкiвського нацiонального унiверситету внутрiшнiх справ,
Михайло Юрiйович Бурдiн,
доктор юридичних наук, доцент,
проректор Харкiвського нацiонального унiверситету внутрiшнiх справ,
Юрій Юрійович Пайда,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри загальноправових дисциплін,
Харківський національний університет внутрішніх справ,
проспект Льва Ландау, 27, м. Харків, Україна

ОСОБИСТІСНІ ЧИННИКИ РИЗИКОВОЇ ПОВЕДІНКИ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ

Стаття присвячена дослідженню впливу особистісних факторів на прояви ризикової поведінки особистості. Ризикова поведінка зазвичай пов’язана з викликом особистості та небезпекою. Об’єктивна оцінка ризику та ступеня ризику при виконанні відповідних завдань, прояв схильності до ризикованої поведінки є надзвичайно важливими для безпеки особистості в різних життєвих ситуаціях. Особливо це стосується молодих людей, тому що їх потреба у ризику зростає завдяки пошуку пригод, цікавих подій, інтенсивних емоцій і, відповідно, внутрішньої готовності ризикувати на різних рівнях (фізичному, соціальному, правовому) для набуття досвіду через реалізацію таких дій. У статті описано емоційні, когнітивні та вольові компоненти в структурі ризикова- ної поведінки. Подано вичерпний опис сучасних досліджень ризикованої поведінки та ризику. На підставі ре- зультатів емпіричного дослідження (порівняльного та кореляційного аналізу) досліджено особистісні фактори, що сприяють формуванню ризикованої поведінки сучасної молоді. Особистісні фактори, пов’язані з формуван- ням ризикованої поведінки у студентської молоді, – це маскулінність, комунікабельність, реакційна агресія, впевненість у собі та сором’язливість. За результатами дослідження студенти мають низький рівень само- контролю, що може спровокувати виникнення ризикових дій, оскільки це пов’язано з неможливістю протистоя- ти обставинам, відсутністю тенденцій пошуку причин дій та результатів у собі.

ризик, ризикованість, поведінка ризику, схильність до ризику, готовність до ризику, потре- ба у переживаннях, самоконтроль.

1. Альгин А. П. Риск и его роль в общественной жизни / А. П. Альгин. ‒ М.: Букс-пресс,1989. ‒ 322с.
2. Бунас А. А. Различные аспекты обоснования природы рискованного поведения личности / А. А Бунас // Психология: проблемы практического приме- нения: материалы II Междунар. науч. конф. (г. Чита, июнь 2013 г.). – Чита: Издательство Молодой ученый, 2013. – С. 10-16. – Режим доступу: https://moluch.ru/conf/psy/archive/82/4049/
3. Бочарова Е.Е. Готовность к риску и субъек- тивное благополучие личности / Е.Е. Бочарова // Пси- хология социальных и экологических рисков в совре- менном обществе: Материалы Международной науч.- практ. конф. − Саратов, 17-18 нояб. 2011 г. – С. 19-26.
4. Вдовиченко О.В. Чинники, що впливають на прояв ризику / О.В. Вдовиченко // Педагогіка і психо- логія. – 2005. – №3. – С.107-111.
5. Ильин Е. П. Психология риска / Е. П. Ильин. ‒ Спб.: Мастера психологии, 2012. ‒ 288с.
6. Калюжный А.А. Социальные риски в среде студенческой молодежи // Психология социальных и экологических рисков в современном обществе: Ма- териалы Международной науч.-практ. конф. − Сара- тов, 17-18 нояб. 2011. – С. 19-26.
7. Коган Н. Ошибки восприятия риска / Н. Коган. − Наука и техника. − №12. − 2008. – С.48-55.
8. Петровский В. А. Неадаптивный риск и опыт интерпретации / В.А. Петровский // Управление риском. – 1997. – №3. – С.34-39.
9.Санникова О.П. Феноменология личности / О.П. Санникова. – К.; Одесса : СМИЛ, 2003. – 253 с. 10. Фриман А. 10 глупейших ошибок, которые совершают люди / А. Фриман , Р. Дефульф. – Спб.: Питер, 2000. – 433с.
11. Човушян Э. О. Управление риском и устой- чивое развитие / Э. О. Човушян, М. А. Сидоров. ‒ М.: Издательство РЭА, 1999. ‒ 278с.
12. Франкл В. Человек в поисках смысла / В.Франкл. ‒ М.: Прогресс, 2015. ‒ 368с.
13. Irwin C.E. Adolescence and risk taking: how are they related? / C.E. Irwin // Alolescent Risk Taking / Ed. by N. Bell, R. Bell. – Newbury Park: SAGE Publications, 1993. – P. 7 – 28.