Fomenko K. I. Self-Regulation of Labor Activity: the Means of Psychodiagnostics and the Role in Motivation.

// Наука і освіта.  2017.  №11. 98-104.

Карина Ігорівна Фоменко,
кандидат психологічних наук,
доцент кафедри практичної психології,
Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди,
вул. Алчевських, 29, м. Харків, Україна

САМОРЕГУЛЯЦІЯ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: ЗАСОБИ ПСИХОДИАГНОСТИКИ І РОЛЬ У МОТИВАЦІЇ

Стаття характеризує рівні та засоби психодіагностики регуляції трудової активності: внутрішньої саморегуляції або мотивації, яка передбачає інтерес та задоволення в процесі діяльності, а також зовнішнє регулювання (ідентифікація, інтроекція та зовнішнє регулювання), що вимагає зовнішньої регуляції трудової активності. Показана стандартизація методики «Опитувальника саморегуляції трудової діяльності» та її валідність та надійність. Досліджено компоненти мотивації трудової діяльності, а саме: «Прагнення до досконалості у внутрішній саморегуляції професійної діяльності», що включає в себе губристичне прагнення до досконалості, кар’єрну орієнтацію на професійну компетентність, мотив активності, мотив самореалізації, ідентифікацію, служіння, внутрішню мотивацію, кар’єрну інтуїцію, пізнавальний мотив, «Бізнес-інтерес», який містить підприємництво, виклик, управління, інтеграцію стилів життя, внутрішню мотивацію, «Прагнення до переваги в кар’єрних орієнтаціях на автономію», що свідчить про цілеспрямоване прагнення до переваги, автономії, мотив прийняття, пізнавальний мотив, управління, «Вплив регулювання в орієнтаціях на стабільність роботи», що передбачає поєднання стабільності роботи, інтроекрації, стабільності резиденції, «Кар’єрну мотивацію», яка містить кар’єрну стабільність, кар’єрну інтуїцію, кар’єрну включеність, і «Зовнішнє регулювання життєдіяльності», що включає в себе зовнішню мотивацію та мотив існування.

саморегуляція трудової діяльності, внутрішня саморегуляція, ідентифікація, інтроекція та зовнішнє регулювання, губристична мотивація, кар’єрна орієнтація, професійні мотиви.

1. Могилевкин Е.А. Карьерный рост. Диагностика, технологии, тренинг / Евгений Могилевкин. – СПб: Речь – 2007. – 336 с.
2. Францева Т.Н. Опросник для диагностики мотивов профессиональной деятельности специалистов / Татьяна Францева // Вестник Самарской гуманитарной академии. Серия: Психология. – 2010. – №2. – С. 146-150.
3. Фоменко К.І. Психологія успіху: навчально- методичний посібник / Карина Фоменко. – Харків: «Діса плюс», 2015. – 274 с.
4. Baumeister R. The need to belong: Desire for interpersonal attachments as a fundamental human motivation / R. Baumeister & M. R. Leary // Psychological Bulletin. – 1995. – №117. – Р. 497-529.
5. DeCharms R. Personal causation: The internal affective determinants of behavior / R. DeCharms. – New York: Academic Press, 1968. – 351 p.
6. Deci E. L. Intrinsic motivation. / E. L. Deci. – New York: Plenum, 1975. – 245 p.
7. Deci E. L. Self-determination in a work organization. / E. L. Deci, J. P. Connell, R. M. Ryan // Journal of Applied Psychology. – 1989. – №74. – Р. 580-590.
8. Nicholls J. G. Achievement motivation: Conceptions of ability, subjective experience, task choice, and performance / J. G. Nicholls, E. L. Deci, J. P. Connell, R. M. Ryan // Psychological Review. – 1984. – № 91. – Р. 328–346.
9. Ryan R. Intrinsic and Extrinsic Motivations: Classic Definitions and New Directions. / R. Ryan, E. L. Deci // Contemporary Educational Psychology. – 2000. – №25. – Р. 54–67.
10. Skinner E. A. Perceived control, motivation, and coping / E.A. Skinner. – Thousand Oaks, CA: Sage, 1995. – 368 p.
11. White R. W. Motivation reconsidered / R.W. White // Psychological Review. – 1959. – №66 – Р. 297–333.