Помилуйко В. Ю. Шлях до зрілості через життєві кризи дорослих.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 117-123.

Віра Юріївна Помилуйко

кандидат психологічних наук, докторант,

Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова,

вул. Пирогова, 9, м. Київ, Україна

ШЛЯХ ДО ЗРІЛОСТІ ЧЕРЕЗ ЖИТТЄВІ КРИЗИ ДОРОСЛИХ

У статті розглянуто вікові кризи в дорослому віці, їх різновиди, наслідки та вектори розвитку. Визначено позитивну і негативну симптоматику, що виникає в період зрілості особистості в процесі подолання основних життєвих криз. Виявлено, що в описі криз дорослого періоду центральне місце відведено перегляду основних цілей і життєвих орієнтирів особистості, що є загальною характеристикою криз дорослості.

вікові кризи, вектори розвитку, дорослість, переживання, різновиди життєвих криз, фрустрації.

1.Варбан Є. О. Життєва криза: поняття, концепції та прояви / Є. О.Варбан // Збірник наукових праць Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології ім.Г.С. Костюка АПН України. –2010. –Вип.10. –С. 120-133.

2.Василюк Ф.Е. Типология переживания различных критических ситуаций / Ф.Е.Василюк // Психологический журнал. –1995. –No5.–Т.16. –С. 104-114.

3.Гресь Л.О. Наукові підходи до аналізу чинників перебігу кризи середини життя / Л.О.Гресь // Вісник Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (Серія: «Психологія»). –2014. –Т. 1. –No 44. –Т. 6. –С. 59-65.

4.Гречаник О.Акмеологічний супровід учителя в періоди вікових криз професійного становлення / О. Гречаник // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. –2014. –Вип. 8. –С. 35-40.

5.Дзюба Т.М. Психологія дорослості з основами геронтопсихології: навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів / Т.М.Дзюба, О.Г.Коваленко; за ред. проф. В. Ф. Моргуна. – П., 2013. –172с.

6.Моргун В.Ф. Превентивно-профілактичний психологічний супровід професійної орієнтації на основі багатовимірної теорії особитості / В.Ф. Моргун // Психологічні перспективи. –2010. –Вип. 16. –С. 205 –216.

7.Поліщук В.М. Криза входження у дорослість як перехідний період від юнацького віку до вступу у дорослість / В.М. Поліщук // Практична психологія та соціальна робота. –2012. –No 9. –С. 1-6.

8.Солдатова Е. Л. Структура и динамика нормативного кризиса перехода к взрослости: монография / Е. Л. Солдатова. –Челябинск: Изд-во ЮУрГУ, 2007. –267 с.

9.Солодникова И.В. Развитиечеловека в зрелости как проблема гуманитарных наук / И.В.Солодникова // Общественные науки и современность. –2001. –No 2. –С. 147-157.

10.Титаренко Т. Життєві кризи: технології консультування. Перша частина / Т. Титаренко. –К. : Главник, 2007. –144 с.

11.Тичина І.М. Творчість як засіб подолання життєвої кризи у дорослому віці / І. М. Тичина // Духовність українства: Збірник наукових праць: Випуск другий / ред. кол. Ю. Білодід та ін. –Житомир: Редакційно-видавничий відділ ІПСТ, –2000. –С. 33-36.

12.Эриксон Э. Х. Восемь возрастов человека/ Э. Х. Эриксон // Детство и Общество. –Изд. 2-е, переработанное и дополненное, пер. Алексеева А.А. –СПб.: «Речь». –2002. –С. 235-259.