Зіборова О. О. Особливості соціально-психологічної адаптації матерів, які виховують дітей з психофізичними відхиленнями розвитку.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 64-69.

Ольга Олександрівна Зіборова,

аспірант кафедри спеціальної педагогіки та психології,

Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,

вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ АДАПТАЦІЇ МАТЕРІВ, ЯКІ ВИХОВУЮТЬ ДІТЕЙ З ПСИХОФІЗИЧНИМИ ВІДХИЛЕННЯМИ РОЗВИТКУ

У статті розглянуто результати теоретико-емпіричного дослідження копінг-стратегій матерів, які виявили різні стилі материнського ставлення до особливої дитини. Висвітлено соціальну обумовленість чинників психологічної травми матері та виокремлено ознак и конструктивної та дефіцітарної трансформації материнської сфери при аномальності дитини. Після участі матерів та їх особливих дітей у літньому реабілітаційному таборі виявлено статистично достовірне підвищення показників застосування активних копінгстра тегій у жінок, які виявили неадекватні стилі материнського ставлення до особливої дитини. Виявлено, що технології рекреаційної психології сприяють поширенню активних копінг-стратегій серед матерів особливих дітей.

стиль материнського ставлення, стресогенна ситуація аномальності дитини, копінг-стратегії, соціально-психологічна адапатація.

1. Дегтяренко Т. В. Психологічні особливості материнського ставлення у жінок, які виховують дитину з відхиленнями у психофізичному розвитку /Т. В. Дегтяренко, О. О. Зіборова // Наука і освіта. Психологія.–2013. –No7/CXVII. –С. 146-149.

2. Зіборова О. О. Копінг-стратегії матері в стресогеної ситуації порушення психофізичного розвитку у дитини / О. О. Зіборова // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Сучасна система освіти і виховання: досвід минулого –погляд у майбутнє”.– Київ. –2015. –С.128-132.

3.Субботина Л.Ю. Психологическая защита и стресс/ Л. Ю. Субботина.–Х.: Гуманитарный центр, 2013. –300с.

4.Филиппова Г. Г. Психологія материнства / Г. Г. Филиппова. –М.: Инт-т психотерапии, 2002. –239 с.

5. Дегтяренко Т. В. А.с. No53965 «Опросник определения особенностей (стиля) материнского отношения к ребенку, имеющему отклонения в психо-физическом развитии (ОМО)», зареєстрованих Державною службою інтелектуальної власності України від 05.03.2014 року / Т. В. Дегтяренко, О. О. Зіборова.