Попов В. М. Емоційний компонент набутої безпорадності працівників ДСНС України

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  169-173.

Віталій Миколайович Попов,
ад’юнкт кафедри психології діяльності в особливих умовах,
Національний університет цивільного захисту України,
вул. Чернишевська, 94, м. Харків, Україна

ЕМОЦІЙНИЙ КОМПОНЕНТ НАБУТОЇ БЕЗПОРАДНОСТІ ПРАЦІВНИКІВ ДСНС УКРАЇНИ

Статтю присвячено вивченню проблеми набутої безпорадності у працівників ДСНС України. Теоретико- емпіричний аналіз проблеми збагачує знання про феномен набутої безпорадності. Проведене дослідження по- казало, що працівники з особистісною безпорадністю оцінюють себе пасивними, безініціативними та байду- жими. Визначено, що у працівників із ситуативною безпорадністю виявлено тенденції до нерішучості, нервоз- ності, невпевненості та напруженості. Встановлено, що працівникам з особистісною та ситуативною безпо- радністю властива недостатня відповідальність. Можна сказати, що працівники, які мають високий рівень ситуативної тривожності, схильні сприймати загрозу своїй самооцінці та життєдіяльності у великому діа- пазоні ситуацій і реагувати на них вираженим станом тривожності. Проведене дослідження дозволяє розро- бити програми щодо психопрофілактики та психокорекції набутої безпорадності працівників ДСНС України, але не вичерпує всіх аспектів проблеми формування та розвитку набутої безпорадності.

набута безпорадність, емоційний компонент, тривожність, депресія, працівники ДСНС України.

1. Батурин Н. А. Анализ подходов к профилак- тике и коррекции выученной беспомощности / Н. А. Батурин, И. В. Выбойщик // Теоретическая, экс- периментальная и прикладная психология / под ред. Н. А. Батурина. – Челябинск : ЮУрГУ, 2000. – Т.2. – С. 116-127.
2. Бурлачук Л. Ф. Психодиагностика : [учебник для вузов] / Л. Ф. Бурлачук. – СПб. : Питер, 2006. – 351 с.
3. Дучимінська Т. І. Психологічні особливості подолання особистісної безпорадності в навчальній діяльності студентів : автореф. дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук : спец. 19.00.07 / Т. І. Дучимінська. – Острог, 2013. – 21 с.
4. Закон України «Кодекс цивільного захисту України» // Відомості Верховної Ради. – 2013. – № 34- 35. – ст. 458.
5. Зеер Э. Ф. Психология профессиональных де- струкции : [учебное пособие для вузов] / Э. Ф. Зеер, Э. Э. Сыманюк. – М. : Академический проект; Екате- ринбург : Деловая книга, 2005. – 240 с.
6. Изард К. Э. Психология эмоций / К. Э. Изард. – СПб: Издательство «Питер», 1999. – 464 с.
7. Практическая психодиагностика. Методики и тесты : [учеб. пособ. / ред. Д. Я. Райгородский]. – Са- мара : «БАХРАХ - М», 2001. – 672 с.
8. Ромек В. Г. Теория выученной беспомощно- сти Мартина Селигмана / В. Г. Ромек // Журнал прак- тического психолога. – 2000. – № 3–4. – С. 218–235.
9.Хекхаузен Х. Мотивация и деятельность / Х. Хек- хаузен. – СПб. : Питер; М. : Смысл, 2003. – 860 с.
10. Циринг Д. А. Психология выученной беспо- мощности : [учеб. пособие] / Д. А. Циринг. – М. : Из- дательский центр «Академия», 2005. – 120 с.
11. Шиповская В. B. Беспомощность – теория, эксперименты, практика / В. B. Шиповская. – Крас- нодар : ИЭиУ МиСС, 2009. – 245 с.
12. Abramson L. Y. Learned helplessness in humans : critique and reformulation / L. Y. Abramson, М. Е. Seligman, J. D. Teasdale // Journal of Abnormal Psychology. – 1978. – Vol. 87. – P. 49-74.
13. Dweck C. S. Learned helplessness and reinforcement responsibility in children [Text] / G. S. Dweck, N. D. Reppucci // Journal of Personality and Social Psychology. – 1973. – Vol. 25. – P. 109-116.
14. Hiroto D. S. Locus of control and learned helplessness / D. S. Hiroto // Journal of Experimental Psychology. – 1974. – V. 102 (2). – P. 187–193.
15. Peterson C. Learning impairment following insoluble problem : learned helplessness or altered hypothesis pool? / C. Peterson // Journal of Experimental Social Psychology. – 1978. – Vol. 14. – P. 53–68.
16. Seligman M. E. P. Helplessness [Text] : on depression, development, and death / M. E. P. Seligman. – San Fracisco : W. H. Freeman, 1975. – 250 p.
17. Національна доповідь про стан техногенної та природної безпеки в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mns.gov.ua/content/national_lecture.html