Літвінова О. В., Коломойчук Д. В. Психологічні особливості стратегій поведінки в конфлікті між представниками різних поколінь в сім’ї

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  138-144.

Ольга Володимирівна Літвінова,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології, педагогіки та філософії,
Дарина Володимирівна Коломойчук,
студентка ІV курсу спеціальності «Психологія»,
Кременчуцький національний університет ім. М. Остроградського,
вул. Першотравнева, 20, м. Кременчук, Україна

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СТРАТЕГІЙ ПОВЕДІНКИ В КОНФЛІКТІ МІЖ ПРЕДСТАВНИКАМИ РІЗНИХ ПОКОЛІНЬ В СІМ’Ї

У статті представлено результати теоретичного аналізу проблеми міжпоколінних конфліктів у сім’ї; розглянуто причини, форми прояву та стратегії поведінки представників різних поколінь у конфліктних ситу- аціях. Проаналізовано результати емпіричного дослідження щодо стратегій поведінки прабатьків у конфлік- тній ситуації відносно своїх дітей та онуків.

сім’я, покоління, конфлікт, взаємодія поколінь, компроміс, уникання.

1. Бережная М. С. Психологическое консульти- рование по проблемам межпоколенческого общения в семье : Автореф. дис. канд. психол. наук / М. С. Бережная. – М. : Знание, 2011. – 169 с.
2. Вдовина М. В. Специфика межпоколенных конфликтов в семье / М. В. Вдовина // Демографичес- кие исследования. – М. : Социально-технологический институт МГСУ, 2006. – 462 с.
3. Глотов М. Б. Конфликт между поколениями / М. Б. Глотов // Социологическая энциклопедия. – М. : АСТ, 2004. – С. 42-48.
4. Жукова С. А. Технология межпоколенных коммуникаций / С. А. Жукова // Международный Год Пожилых Людей: социальные исключения по полу и возрасту / Материалы межрегиональной конферен- ции. – Саратов : Изд. дом «Пароход», 2000. – 185 с.
5. Малкина-Пых И. Г. Психосоматика. Справо- чник практического психолога / И. Г. Малкина-Пых. – М. : Эксмо, 2008. – 563 с.
6. Микляева А. В. Социальная идентичность личности : содержание, структура, механизмы фор- мирования : Монография / А. В. Микляева, П. В. Румянцева. – СПб. : Изд-во РГПУ им. А. И. Герцена, 2008. – 92 с.
7. Повалій Л. В. Сучасні тенденції виховання молодого покоління на українських національних традиціях / Л. В. Повалій // Теоретико-методологічні проблеми розвитку особистості в системі неперервної освіти : матеріали методолог. семінару АПН України (16. 12. 2004 р.) / Голов. ред. С. Д. Максименко. – К. : Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України, 2005. – 420 с.
8. Садовский М. Г. О структуре отношений между поколениями в семье / М. Г. Садовский, А. А. Глисков // Преемственность поколений: диалог культур. – СПб. : Изд-во С.-Петерб. ун-та, 1996. – 189 с.
9. Смирнова Т. В. Пожилые люди: стереотип- ный образ и социальная дистанция / Т. В. Смирнова // Социологические исследования. – СПб. : «Издательс- тво СОЮЗ», 2008. – 475 с.
10. Feuer L. S. The Conflict of Generations. The Character and Significance of Student Movement / L. S. Feuer. – New York, 1969. – P. 527.