Тирон О. М. Соціально-психологічні особливості морських екіпажів як підґрунтя формування іншомовної компетентності моряків

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  56-60.

Олена Миколаївна Тирон,
аспірант кафедри психології, Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»,
старший викладач кафедри англійської мови за професійним спрямуванням,
Київська державна академія водного транспорту імені Петра Конашевича-Сагайдачного,
вул. Фрунзе, 9, м. Київ, Україна

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРСЬКИХ ЕКІПАЖІВ ЯК ПІДГРУНТЯ ФОРМУВАННЯ ІНШОМОВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МОРЯКІВ

У статті здійснено узагальнення існуючих положень про соціально-психологічні особливості морських міжнародних екіпажів на сучасному етапі розвитку міжнародної морської галузі. Виявлено сукупність науко- вих тверджень, які визначають соціально-психологічні особливості життєдіяльності моряків в умовах рейсу у багатонаціональному екіпажі. Проведені узагальнення стануть підґрунтям підготовки кваліфікованих спеціа- лістів для річкового і морського транспорту у ВНЗ.

морський екіпаж як соціальна група, чинники впливу на життєдіяльність моряка, віковий склад міжнародного екіпажу, темпоральні характеристики рейсу.

1. Kahveci E. Transnational Seafarer Communities / Erol Kahveci, Tony Lane, Helen Sampson. – Cardiff University, 2002. Available at http:// www. sirc. cf. ac. uk/6_Multinational_Crews.aspx
2. Конвенція Міжнародної організації праці 2006 року про працю в морському судноплавстві від 23 лютого 2006 р. [Електронний ресурс] Офіційна база законодавства України. – Режим доступу: http://zakon. rada. gov. ua/ cgi-bin/laws/main. cgi/
3. Истомина О. А. Методические указания к раз- делу «Психология группы» курса «Профессиональная психология моряка» / О. А. Истомина. – Владивосток, ИПК МГУ им. адм. Г.И. Невельского, 2006. – 83 с.
4. Истомина О. А. Социально-психологические особенности морских екипажей в условиях длитель- ных рейсов / О. А. Истомина // Транспорт Российской Федерации. Наука. – 2007. – № 12. – С. 41-43. – Ре- жим доступу: http://www.rostransport.com/transportrf/pdf/12/41-43.pdf
5. Агеев B. C. Межгрупповое взаимодействие: социально-психологические проблемы / В. С. Агеев. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 1990. – 240 с.
6. Стефаненко Т. Г. Этнопсихология: Практи- кум: Учебное пособие / Т. Г. Стефанеко. – М.: Аспект пресс, 2006. – 208 с.
7. Данченко С. А. Религиозная направленность моряков: Учебн. пособие / С. А. Данченко. – Владиво- сток: Мор. гос. ун-т, 2007. – 57 с.
8. Янчук М. Н. Темпоральность субъективной оценки психического состояния личности в особых условиях жизнедеятельности (на примере моряков гражданского флота) / М. Н. Янчук: Дисс. канд. пси- хол. наук, 10.00.01. – Хабаровск, 2003. – 242 с.
9. Marine Accident Report 5/99: Report of the Inspector’s Inquiry into the loss of the m/v Green Lily on the 19 November 1997 off the East Coast of Bressay, Shetland Islands London: MAIB.– p. 79.