Санніков О. І. Психологічні механізми життєвого вибору особистості.

// Наука і освіта.  2016.  №11. 91-97.

Олександр Ілліч Санніков,
кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник,
доцент кафедри теорії та методики практичної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ПСИХОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ ЖИТТЄВОГО ВИБОРУ ОСОБИСТОСТІ

У статті викладено авторський підхід до вивчення механізму прийняття особистістю життєвих рішень, що ба- зується на системі активації її ресурсів. Показано, що проблема механізму ухвалення рішень давно звертає на себе увагу зарубіжних (Р. Аткінсон, Д. Канеман, С. Плаус, П. Фішберн, Р. Шифрін) і вітчизняних (Т. Корнілова, Л. Помиткін, В. Черноброкін) дослідників. Уточнено зміст, компоненти та психологічну сутність феномена, що дос- ліджується; описано систему основних понять психологічної системи життєвого вибору особистості – ситуатив- ності життєвого рішення, структурної цілісності, функціональної та суб’єктивної корисності. Доведено, що меха- нізм вибору особистості може бути реалізований тільки «замкненою» психологічною системою прийняття життє- вих рішень особистістю. Структура системи вибору особистості утворюється блоками взаємозалежних елементів – компонентів прийняття життєвого рішення, а її функціонування забезпечується механізмом вибору. Виконано функціональний аналіз ситуацій життєвого вибору, який дозволив описати функціональні блоки і специфічні характеристики механізму прийняття життєвого рішення. Показано, що «запуск» механізму ініціюється усвідомлен- ням особистістю контексту реальної чи уявної ситуації вибору. Розгорнуто склад блоків, що реалізують механізм вибору: актуалізація, оцінка та реконструкція ситуації, оцінка ресурсів, облік критеріїв корисності вибору та ін. Виділено джерела запуску механізму прийняття життєвого рішення, що пов’язані зі станом ресурсів особистості, їх відсутністю, редукцією або досвідом їх використання. Розглянуто алгоритми поведінки особистості як наслідок оцінки ресурсів її вибору: трансформації, економії ресурсів, перетворення умов реальної або віртуальної ситуації. Наведено характеристику різних механізмів активації особистісних ресурсів, критерії та форми здійснення життє- вого вибору на їх основі. Запропоновано структурну модель активації психологічної системи та проведено її фун- кціональний аналіз, виділено комплекс функцій, що забезпечує багатоаспектність роботи з ресурсами особистості в ситуації вибору. Обґрунтовано вибір «рішучості» як багаторівневої, цілісної, інтегральної властивості особисто- сті, яке забезпечує готовність прийняти і здійснити життєве рішення особистості. Запропоновано розуміти під рішучістю здатність особистості до раціонального (розумного, мудрого) аналізу та оцінки ситуації ухвалення рішення і власних можливостей (ресурсів); здатність до саморегуляції, контролю та управління станами, думками, діями та поведінкою в різних ситуаціях вибору; готовність відстоювати прийняте рішення; незалежно і твердо його реалізовувати з урахуванням можливих наслідків.

прийняття рішення, життєвий вибір, механізм прийняття рішення, компоненти ситуації вибору.

1. Максименко С. Д. «Одиниці аналізу» розвитку особистості: методологія питання / С. Д. Максименко // Наука і освіта. – 2004. – № 6-7. – С. 162-166. 2. Санников А. И. Психология жизненного выбо- ра личности: Монография / А. И. Санников. – Одесса : Изд-во ВМВ, 2015. – 440 с.