Vira Kramchenkova, Tamara Khomulenko. Interaction Between Parents and Adolescents in Families with Tobacco Addiction.

// Наука і освіта.  2018.  №1. 77-82.

Віра Крамченкова,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології,
Тамара Хомуленко,
доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри практичної психології,
Харківський національний університет імені Г. С. Сковороди,
вул. Алчевських, 29, м. Харків, Україна,

ВЗАЄМОДІЯ БАТЬКІВ ТА ПІДЛІТКІВ У СІМ’Ї ІЗ ТЮТЮНОВОЮ АДДИКЦІЄЮ

Стаття присвячена дослідженню особливостей взаємодії батьків та підлітків за умов наявності тютюнової аддикції у сім’ї. Підлітковий вік є провідним періодом ініціації вживання тютюну та формування тютюнової аддиктивної поведінки. У психології роль сім’ї, зокрема батьківсько-дитячих стосунків, у формуванні аддиктивної поведінки досліджується як дефект соціалізації або як ознака дисфункції сімейних стосунків. Уявлення про вплив паління на сімейне функціонування має вплив на батьківсько-дитячі стосунки та опосередковує ставлення підлітка до паління як соціального феномену. Мета дослідження: визначити типологічні особливості батьківсько-дитячої взаємодії у сім’ях із різним впливом паління на реалізацію сімейних функцій. У дослідженні прийняли участь 134 повні сім’ї, до складу яких входив принаймні один курець. Респондентами виступали матері та батьки у віці від 35 до 50 років (N=268) та їх діти-підлітки від 12 до 17 років (N=134). В емпіричному дослідженні було використано методики «Вплив паління на сімейне функціонування» В. О. Крамченкової та «Взаємодія батько-дитина» І. М. Марковської. За результатами кластерного аналізу виділено п’ять типологічних профілів впливу паління на реалізацію сімейних функцій, а саме, «Порушення виховної функції сім’ї» – 30,10%, «Загальне порушення сімейних функцій» – 24,63%, «Нейтральний вплив на сімейні функції» – 20,65%, «Порушення побутово-господарчої, виховної та функції первинного контролю» – 15,17%, «Сприяння реалізації сімейних функцій» – 9,45% досліджуваних. Виявлено, що для профілю «Загальне порушення сімейних функцій» характерні риси авторитарного контролюючого стилю стосунків, для профілів «Порушення виховної функції» та «Порушення побутово-господарчої, виховної та функції первинного контролю» – непослідовність та суперечливість у взаємодії, а для профілів «Нейтральний вплив на сімейні функції» та «Сприяння реалізації сімейних функцій» – риси ліберального та потураючого стилю взаємодії. Встановлено, що мірою посилення переконання про негативний вплив паління на сімейні функції збільшується емоційна дистанція, підвищується вимогливість, суворість, контроль, знижується співпраця, згода, послідовність, авторитетність та задоволеність у стосунках. Порушення виховної функції окремо чи в структурі комплексних порушень сімейного функціонування є чинником зниження задоволення у батьківсько-дитячих стосунках та занепокоєння сімейною ситуацією.

тютюнова аддикція, сімейні функції, батьківсько-дитячі стосунки, підлітки, вплив паління, типологічні профілі.

1. Крамченкова В.О. Методика психодіагностики впливу паління на сімейне функціонування / В. О. Крамченкова // Психологія і особистість, 2017. – № 1 (11). – С. 94–108.
2. Крамченкова В.О. Тютюнова аддикція з точки зору основних психологічних шкіл / В.О. Крамченкова // Науковий вісник ХДУ. Серія «Психологічні науки». – 2016. – № 6 – С. 179–184.
3. Марковская И. М. Психология детско-родительских отношений: монография / И. М. Марковская. – Челябинск: Изд-во ЮУрГУ, 2007. – 91 с.
4. Buchmann A. Early smoking onset may promise initial pleasurable sensations and later addiction. / A. Buchmann, D. Blomeyer, C. Jennen-Steinmetz, M. Schmidt, G. Esser, T. Banaschewski et al. // Addict Biol. – 2013. – № 18(6). – Р. 947–954.
5. Cano J. Psychosocial risk factors in adolescent tobacco use: negative mood-states, peer group and parenting styles. / J. Cano, E. Solanas, M. Marí-Klose, P. Marí-Klose. // Adicciones. – 2012. – № 24(4). – Р. 309–317 [in Spanish]
6. Dwivedi Sh. Role of Family Milieu in Tobacco Addiction: A Study in a Tertiary-care Institution in India. / Sh. Dwivedi, A. Aggarwal, N. Singh, S. Aggarwal, V. Sharma // J Health Popul Nutr. – 2013. – № 31(1). – Р. 130–132.
7. Iakunchykova O. The Impact of Early Life Stress on Risk of Tobacco Smoking Initiation by Adolescents. / O. Iakunchykova, Т. Andreeva, D. Nordstrom, Z. Shkiryak-Nizhnyk, Y. Antipkin, D. Hryhorczuk et al. // Addict Behav. – 2015. – № 50. – Р. 222–228.
8. Khoddam R., Doran N. Family smoking history moderates the effect of expectancies on smoking initiation in college students. / R. Khoddam, N. Doran // Addict Behav. – 2013. – № 38(8). – Р. 2384–2387.
9. Rezaeetalab F. The effect of smoking by family members and friends on the incidence of smoking among high school students. / F. Rezaeetalab, A. Soltaneefa, M. Ghaznavi, T. Bakhshandeh, S. Saberi // Pneumologia. – 2012. – № (4). – Р. 234–236.