Візнюк І. М. Типологічний аналіз ґенезиcу іпохондричних розладів особистості.

// Наука і освіта.  2017.  №9. 30-35.

Інна Миколаївна Візнюк,
кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри психології та соціальної роботи,
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського,
вул. Острозького, 32, м. Вінниця, Україна

ТИПОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ҐЕНЕЗИCУ
ІПОХОНДРИЧНИХ РОЗЛАДІВ ОСОБИСТОСТІ

У статті здійснено теоретико-методологічний аналіз проблеми розвитку іпохондричних розладів в аспекті професійного забезпечення людини. Визначено напрямки цього феномену у психологічній літературі. Показано проблему взаємозв’язку професійної діяльності особистості та її психосоматичного здоров’я. Розкрито основні тенденції щодо механізму зародження іпохондричних явищ та їх психосоматичних проявів. Обґрунтовано причини виникнення і характеристика психосоматозів у разі іпохондричних настроїв. Показано, що збереження психосоматичного здоров'я можливо за умови відповідності фізіологічних, особистісних і соціальних норм психологічного потенціалу людини, в основі якого є стійкість. Проаналізовано потенційний ризик розвитку соматичних хвороб щодо деструкції психіки людини. Викладено результати емпіричного дослідження співвідношення соматичного захворювання та іпохондричних розладів. На підставі першого етапу емпіричного дослідження встановлено: особи із соматичним діагнозом переживають психічні стани у вигляді астеній; емоційні стани не відображають внутрішньої картини захворювання і тому мають неспецифічне походження; хворі з соматичною патологією відрізняються емоційним вираженням нав’язливих ідей, іпохондричного марення, психологічного дискомфорту. Представники групи осіб із психологічним патологічним статусом характеризуються підвищеною емоційністю щодо переживань наявності хвороби, але їх стан пов’язаний із диференціацією соматичної залежності. Зазначимо, що за нормативними показниками кореляційних зв’язків існують відмінності у становленні особистісної рівноваги в разі цілісності організму людини. Встановлено, що при соматичній патології спостерігається різна інтенсивність і різні види взаємодії: одні кореляційні зв’язки посилюються, інші – згасають. Вказано, що під час захворювання відбувається переструктурування, зміна інформаційних і енергетичних компонентів стану. Доведено, що іпохондричні розлади є передумовою виникнення соматичних захворювань. Їх первинний генезис становить нозологічну форму прояву й відображає центральні переживання людини за складом важкості хвороби. У разі їх протікання як низки супутніх симптомів відмічаємо їх плинність у вигляді синдрому.

іпохондричні розлади, соматичні захворювання, психічні стани, кореляційні зв’язки, переживання, емоційні порушення, нозології, соматопатія, соматотонія.

1. Байєр О.О. Життєві кризи особистості: навчальний посібник / О.О. Байєр. – Д. : Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту, 2010. – 244 с.
2. Вітенко І. С. Зміни психіки при соматичних розладах актуальна проблема медичної психології / І. С. Вітенко // Медична освіта. – 1999. №1 – С. 48-50.
3. Прохоров А. О. Системный анализ психиче- ского состояния состояний / А. О. Прохоров // Психология состояний. Хрестоматия / составители Т. Н. Васильева и соавт.; Под ред. проф. А. О. Прохорова. – М. : ПЕР СЭ; СПб. : Речь, 2004. – С. 141-153.
4. Смулевич А.Б., Волель Б.А. Типология ипохондрических развитий в соматической клинике. // А.Б. Смулевич, Б.А. Волель / Материалы российской конференции «Взаимодействие науки и практики современной психиатрии». – Москва, 2007. – C. 87-88.
5. Тхостов А.Ш., Райзман Е.М. Субъективный телесный опыт и ипохондрия: культурно-исторический аспект / А.Ш. Тхостов, Е.М Райзман // Психологический журнал РАН. – 2005. – Т. 25, № 2. – С. 134-145.