Naumkina S. M., Blikhar M. M. Revisiting The Issue of Future Teachers’ Political Culture Formation.

// Наука і освіта.  2017.  №8. 83-86.

Світлана Михайлівна Наумкіна,
доктор політичних наук, професор,
завідувач кафедри політичних наук і права,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна,
Марія Миронівна Бліхар,
кандидат економічних наук, доцент кафедри конституційного та міжнародного права,
Національний університет «Львівська політехніка»,
вул. С. Бандери, 12, м. Львів, Україна

ДО ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ

Актуальність дослідження зумовлена соціально-політичними змінами, що відбуваються сьогодні в нашій країні. Зважаючи на це, важливим завданням вищої школи постає формування особистості майбутніх фахівців, які не лише мають високий рівень професіоналізму, а й сформовану активну громадянську позицію, політичну культуру. Необхідність формування політичної культури, громадянської позиції особливо стосується студентів вищих педагогічних навчальних закладів, оскільки саме їм належить провідна роль у формуванні майбутніх громадян України, вихованні в них національної самосвідомості, громадянської культури, патріотизму, толерантності тощо. Метою дослідження є визначення сутності проблеми формування політичної культури і місця навчальної дисципліни «Політологія» в її формуванні, дослідження стану сформованості політичної культури майбутніх учителів. Для досягнення зазначеної мети використано загальнонаукові методи теоретичного рівня: аналіз наукової літератури, узагальнення одержаної інформації, а також методи емпіричного рівня: цілеспрямоване спостерігання, бесіди, анкетування тощо. Висвітлено підходи сучасних науковців до визначення сутності політичної культури майбутніх учителів і шляхів її формування у процесі професійної підготовки у вищому педагогічному навчальному закладі. Політична культура є важливою складовою професійної культури майбутніх учителів, що характеризується їхніми досягненнями в засвоєнні політичних знань, умінь, норм і традицій суспільно-політичної діяльності, які дозволяють регулювати свої політичні дії, поведінку і виступають основою готовності здійснювати громадянське виховання підростаючого покоління. Результати анкетування виявили досить поверхові знання студентів щодо державного устрою України й переважно пасивне ставлення до політичних подій, які відбуваються сьогодні в державі, що свідчить про необхідність формування їхньої політичної культури. Провідну роль у формуванні політичної культури майбутніх учителів відіграє навчальна дисципліна «Політологія», яка допомагає розібратись у сутності політичних поглядів, течій, партій, а також залучення студентів до позааудиторої роботи політичного спрямування.

майбутні вчителі, політична культура, політична зрілість, політична свідомість, політична компетентність.

1.Внукова О. П. Формування політичної культури майбутніх педагогів професійно-технічних навчальних закладів як педагогічна проблема / О. П. Внукова // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2003. – № 1. – С. 59-69.
2.Грицай С. М. Формування політичної культури майбутнього вчителя в навчально-виховному процесі вищого педагогічного навчального закладу : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти» / С. М. Грицай. – Харків, 2009. – 22 с.
3.Кривошеїн В. Політична культура // Навчальний енциклопедичний словник-довідник з політології / За наук. ред. Н. М. Хоми. – Львів: Новий Світ–2000, 2014. – 779 с.
4.The Civic Culture: Political Attitudes and Democracy in Five Nations. By Gabriel A. Almond and Sidney Verba. – Princeton, New Jersey : Princeton University Press, 1963. – 562 p.
5.Kidwell K. S. Politics, Performativity, Autopoiesis: Toward a Discourse Systems Theory of Political Culture / K. S. Kidwell // Cultural Studies. – Critical Methodologies. – 2009. – № 9. – Р. 533-558.