Сизонов Д. Ю. Психолінгвістичні основи медіаграмотності: до проблеми інтерпретації медіатекстів.

// Наука і освіта.  2017.  №7. 82-88.

Дмитро Юрійович Сизонов,
кандидат філологічних наук, доцент кафедри стилістики та мовної комунікації,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
бул. Т. Шевченка, 14, м. Київ, Україна

ПСИХОЛІНГВІСТИЧНІ ОСНОВИ МЕДІАГРАМОТНОСТІ:
ДО ПРОБЛЕМИ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ МЕДІАТЕКСТІВ

Стаття присвячена психолінгвістичним особливостям медіакомунікації, зокрема аналізується медіатекст з увагою на екстрата інтралінгвальні чинники, такі як мультикультурність, мовний імпералізм, оновлення медіаформатів, закон економії мовних ресурсів, лінгвістична мода тощо. З’ясувано психологічні стратегії та тактики, що впливають на медіаграмотність сучасного реципієнта, подано оцінку українського медійного простору в контексті глобалізованих процесів у світі. Описано методи медіамоніторингу та медіапланування, які було застосовано у дослідженні, виявлено психологічні стратегії та тактики, що впливають на масову свідомість, окреслено перспективи подальших досліджень у міждисциплінарному аспекті на межі медіапсихології та психолінгвістики.

медіапсихологія, медіалінгвістика, психолінгвістика, медіаграмотність, мова ЗМІ.

1.Добросклонская Т.В. Медиалингвистика: системныйподход к изучениюязыка СМИ / Т.В. Добросклонская. – Москва, 2008. – 252 с.
2.Леонтьев А.А. Основыпсихолингвистики / А.А. Леонтьев. – Москва, 2005. – 288 с.
3.Медіалінгвістика : словник термінів і понять / Л.І. Шевченко, Д.В. Дергач, Д.Ю. Сизонов / За ред. Л.І. Шевченко. – Київ, 2014.
4.Мельничук І.В. Юридична психологія [текст] : метод. рек. / І.В. Мельничук ; ред. О.Я. Чебикін. – Одеса, 2008. – 54 с.
5.Офіційний сайт Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://philology.knu.ua/node/80
6.Психологічні особливості формування основ професійного іміджу [монографія] / О.Я. Чебикін, О.О. Ковальова. – Одеса, 2009. – 223 с.
7.Сизонов Д.Ю. Методи лінгвістичного дослідження медіатексту: до проблеми наукової інтерпретації / Д.Ю. Сизонов // Актуальні проблеми української лінгвістики: теорія і практика : [Зб. наук. праць]. – Київ, 2015. – Вип. ХХХ. – С. 53-62.
8.Bazalgette C. The Politics of Media Education / C. Bazalgette // Alvarado M., Boyd-Barret. Media Education : An Introduction. – London : BFI/OU, 1996.
9.Giles D. Media Psychology, LawrenceErlbaum / D. Giles. – NewYork : New York University Press, 2003.
10. Harley T. The Psychology of Language : From Data to Theory / Т. Harley. – New York : Psychology Press, 2008.
11. Jenkins H. Convergence culture: Where old and new media collide / Н. Jenkins. – New York : New York University Press, 2006.