Zavatskyi V. Yu., Tkach A. A., Fedorov A. Yu. Socio-Psychological Principles of Supporting Personality’s Subjective Well-Being in Contemporary Society.

// Наука і освіта.  2017.  №3. 37-40.

Вадим Юрійович Завацький,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології і соціальної роботи,
Східноукраїнський національний університет імені В. Даля,
просп. Центральний, 59 А, м. Сєвєродонецьк, Україна,
Анатолій Арсентійович Ткач,
доктор хабілітований, професор кафедри економічної теорії факультету управління,
Політехнічний університет імені Ігнація Лукашевича,
вул. Варшавського повстання, 12 35-959, м. Жешув, Польща
Федоров Андрій Юрійович,
проректор, Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля,
просп. Центральний, 59А, м. Сєвєродонецьк, Україна

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПІДТРИМКИ СУБ’ЄКТИВНОГО
БЛАГОПОЛУЧЧЯ ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ СУЧАСНОГО СОЦІУМУ

Актуальність вивчення проблеми соціально-психологічних особливостей підтримки суб’єктивного благополуччя особистості розглядається в умовах проблемогенного спектру сучасного трансформаційного соціуму. Метою дослідження є аналіз принципів побудови та функціонування інтегрованої соціально-психологічної програми підтримки суб’єктивного благополуччя особистості в шлюбі. Основним завданням наукового пошуку є визначення змісту й ефективності впровадження інтегрованої соціально-психологічної програми підтримки суб’єктивного благополуччя особистості в шлюбі. Під час реалізації розробленої психокорекційної програми ефективними виявилися такі методи: рольова гра, психотехнічні вправи, зокрема, вправи на самопізнання з арсеналу технік психосинтезу, візуалізація, проективний малюнок, інтегративна психотерапія, системна сімейна психотерапія, індивідуальні та групові форми роботи. Проведений якісний та кількісний аналіз отриманих даних дозволяє стверджувати, що обрані методи психологічної допомоги у соціально-психологічній підтримці суб’єктивного благополуччя особистості в шлюбі виконують такі завдання: підвищення ступеня емоційного комфорту; самореалізації в шлюбі на операціональному рівні, рівні цінностей та рольових установок; оптимізму, моральної мотивації, розвитку рефлексії, інтернальності, навичок самоаналізу, вміння диференціювання й виразу своїх почуттів, розширення досвіду безконфліктного спілкування в системі міжособистісної сімейно- рольової взаємодії подружжя, спрямованості на самоактуалізацію, зростання загального інтегрального показника задоволеності шлюбом. Таким чином, отримані результати формувального етапу дослідження підтвердили ефективність інтегрованої програми соціально-психологічної підтримки суб’єктивного благополуччя особистості в шлюбі, її спроможність підвищувати рівень задоволеності шлюбом у досліджуваних та можливість долати наслідки переживання суб’єктивного неблагополуччя особистості в системі міжособистісної взаємодії подружжя.

особистість, суб’єктивне благополуччя, психологічне консультування, психокорекція, психотерапія.

1. Абульханова-Славская К. А. Стратегия жизни / К. А. Абульханова-Славская. – М. : Мысль. 1991. – 301c.
2. Брынза И. В. Проблема исследования ресурсов личности в психологической науке / И. В. Брынза, Е. Ю. Рязанцева // Актуальні проблеми психології Інсти- туту психології ім. Г. С. Костюка : зб. наук. праць [за ред. С. Д. Максименка, М. В. Папучі]. – Київ-Ніжин. 2008. – Т. 10. – Вип. 6. – С.126.
3. Василюк Ф. Е. Жизненный мир и кризи : Типологический анализ критических ситуаций / Ф. Е. Василюк // Психологический журнал. –1995. – №3. – С.90-101.
4. Самопроектування особистості у дискурсивному просторі : монографія [Електронний ресурс] / Н. В. Чепелєва, М. Л. Смульсон, О. В. Зазимко, С. Ю. Гуцол [та ін.] ; за ред. Н. В. Чепелєвої. – К. : Педагогічна думка, 2016. – C 6. – Режим доступу : http://lib.iitta.gov.ua/704560/
5. Смульсон М. Л. Місце самопроектування у проектній парадигмі / М. Л. Смульсон // Актуальні проблеми психології : зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка НАПН України. − Житомир : Видавництво ЖДУ ім. І. Франка. – 2014. − Т. ІІ. Психологічна герменевтика. − Вип. 8. − С. 16-29.
6. Титаренко Т. М. Психологічні практики конструювання життя в умовах постмодерної соціальності : монографія / Т. М. Титаренко. О. М. Кочубейник, К. О. Черемних. − К. : Міленіум, 2014. − 206 с.
7. Фридман, Дж. Конструирование иных реальностей. История и рассказы как терапия / Дж. Фридман, Дж. Комбс. – М. : Класс, 2001. – 362 с.
8. Чепелєва Н. В. Розуміння та інтерпретація життєвого досвіду як чинник самопроектування особистості / Н. В. Чепелєва // Наука і освіта. Науково- практичний журнал Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. − № 9/СХХYІ. − 2014. − С. 22-25.
9. Щукина М. А. Направления исследований саморазвития в современной зарубежной психологии / М. А. Щукина // Вопросы психологии. − 2014. − № 4. − С. 94-106.