Shydelko A. V. Emotional Stability of an Individual: Research Into the Topic.

// Наука і освіта.  2017.  №3. 85-89.

Анна Володимирівна Шиделко,
кандидат соціологічних наук,
доцент кафедри загальної психології,
Львівський державний університет внутрішніх справ,
вул. Кривоноса, 1, м. Львів, Україна

ЕМОЦІЙНА СТІЙКІСТЬ ОСОБИСТОСТІ: НАУКОВІ РОЗВІДКИ

У статті представлено теоретичний аналіз формування емоційної стійкості особистості. Зосереджено увагу на усвідомленому етапі життя особистості – дорослому віці – як періоду зрілості людини, розквіту її потенціалу і можливостей. Розглянуто проблему емоційної стійкості у психологічних теоріях особистості С. Рубінштейна; теоріях емоційних явищ Л. Аболіна, Б. Варданяна, Є. Ільїна, Я. Рейковського, О. Черникової; основних принципах психокорекційної роботи та організації соціально-психологічних тренінгів Т. Яценко; проявів емоційного життя людини В. Семиченко та ін. Подано визначення поняття «емоційна стійкість». Розкрито шість напрямів дослідження емоційної стійкості. Перший напрям ґрунтується на розумінні того, що психічний процес, як момент конкретної діяльності особистості, є незалежним від інших психічних процесів і має своєрідні особливості. Другий аналізує фізіологічний (за яким вивчають залежність емоційної стійкості від властивостей нервової системи) і структурний (за яким обґрунтовують регуляторні структури особистості) підходи, а також дію механізму самоконтролю. Третій напрям обґрунтовує емоційну стійкість особистості як прояв психорегуляційної функції емоцій та емоційних станів. Емоційна стійкість на четвертому напрямі дослідження ґрунтується на взаємодії й обопільності психічних процесів. П’ятий напрям оснований на позиції теорії установки (Д. Узнадзе), де формування її загальної спрямованості пов’язано з діяльністю, що додає їй стійкого, стабільного характеру. Констатовано, що емоційна стійкість – це багатосистемна, інтегральна риса особистості, основана на чотирьох головних компонентах – емоційному, мотиваційному, інтелектуальному, типологічному, які зумовлюють продуктивність діяльності й адекватність поведінки особистості під час вирішення завдань в умовах екстремальних і стресових дій. Емоційна стійкість є невід’ємною складовою частиною і розвитку особистості та її адаптації у світі.

емоційна стійкість, особистість, діяльність, поведінка, дорослий вік, психіка

1. Аболин Л. М. Эмоциональная устойчивость и пути ее повышения / Л. М. Аболин [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.voppsy.ru/issues/1989/894/894141.htm. – Назва з екрана // Cайт журнала «Вопросы психологии» в девятнадцатилетнем ресурсе (1980-1998 гг.).
2. Аршава І.Ф. Емоційна стійкість людини та її діагностика : монографія / І. Ф. Аршава. – Дніпропет- ровськ : Вид-во ДНУ, 2006. – 336 с.
3. Варданян Б. X. Механизмы регуляции эмоциональной устойчивости : категории, принципы и методы психологии. Психические процессы / Б. Х. Варданян. – М. : Наука, 1983. – 542 с.
4. Денисов В. А. Сравнительный анализ операторской деятельности и ее срывов / В. А. Денисов // Психологические проблемы деятельности в особых условиях : сборник научных ст. – М. : Наука, 1985. – С. 38-62.
5. Дикая Л. Г. Деятельность и функциональное состояние : активационый компонент деятельности / Л. Г. Дикая // Психологические проблемы профессио- нальной деятельности : сборник ст. / [отв. ред. Л. Г. Дикая, А. Н. Занковский]. – М. :Наука, 1991. – С. 93-111.
6. Ильин Е. П. Эмоции и чувства : учебное пособие / Е. П. Ильин. – 2-е изд. – СПб. : Питер, 2008. – 783 с.
7. Крупник Е. П. Национальное самосознание. Введение в проблему : монография / Е. П. Крупник. – М. : Московский психолого-социальный институт, 2006. – 144 с.
8. Носенко Е. Л. Системний підхід до вивчення стійкості людини у світлі новітніх досліджень емоцій і психічних станів / Е. Л. Носенко, І. Ф. Аршава // Зб. наук. праць ін-ту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – Т. 8. – Вип. 5. – 2006. – С. 229-243.
9. Писаренко В. М. Роль психики в обеспечении эмоциональной устойчивости человека / В. М. Писаренко // Психологический журнал. – 1986. – Том 7. – № 1 январь-февраль. – С. 62-73.
10. Прохоров А. О. Неравновесные психические состояния / А. О. Прохоров // Психологический журнал. – 1999. – № 2. – С. 115-124.
11. Прохоров А. О. Психология неравновесных состояний / А. О. Прохоров. – М. : Институт психологии РАН, 1988. – 152 с.
12. Рейковский Я. Экспериментальная психология эмоций / Я. Рейковский. – М. : Прогресс, 1999. – 472 с.
13. Семиченко В. А. Психологія особистості / В. А. Семиченко. – К. : вид. О. М. Ешке, 2001. – 427 с. 14. Узнадзе Д. Н. Психология установки / Д. Н. Узнадзе. – СПб. : Питер, 2001. – 416 с.
15. Черникова О. А. Эмоциональные состояния в спорте / О. А. Черникова [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.studfiles.ru/preview/5458217/page:11.
16. Яценко Т. С. Теорія і практика групової психокорекції : Активне соціально-психологічне навчання : навчальний посібник / Т. С. Яценко. – К. : Вища школа, 2004. – 697 с.