Поспелова І. Д., Косьянова О. Ю. Психологічні основи підготовки психологів до формування позитивного образу я-фізичного у підлітків.

// Наука і освіта.  2017.  №11. 60-64.

Ірина Донатасівна Поспелова,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри теорії та методики практичної психології;
Олена Юріївна Косьянова,
кандидат психологічних наук, викладач кафедри теорії та методики практичної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Старопортофранківська, 26, м. Одеса, Україна

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПІДГОТОВКИ ПСИХОЛОГІВ ДО ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОГО ОБРАЗУ Я-ФІЗИЧНОГО У ПІДЛІТКІВ

У статті визначено важливість позитивного образу Я-фізичного у підлітків, подано інструментарій його формування на основі диференціального підходу як методологічного концепту професійної підготовки майбутніх фахівців психологічної галузі при роботі з молоддю. Зазначено теоретичні основи психологічних особливостей значущості образу Я-фізичного у підлітків та його самооцінки, а також визначено психологічні особливості підготовки психологів до формування позитивного образу Я-фізичного та їх механізмів психологічного захисту. Доводяться нові можливості психологічного інструментарію для виявлення і подолання проблем розвитку позитивної Я-концепції у підлітків.

позитивна Я-концепція, Я-фізичне, підлітки, студенти-психологи, механізми психологічного захисту.

1. Вассерман Л.И. Психологическая диагностика индекса жизненного стиля / Вассерман Л.И., Ерышев О.Ф., Клубова Е.Б. – Спб.: НИПНИ им. В.М.Бехтерева, 2005. – 50 с.
2. Джемс У. Психология / У.Джемс. – М.: Высшая школа, 1991. – 369 с.
3. Лебедева Л.Д. Практика арт–терапии: подходы, диагностика, система занятий / Л.Д. Лебедева. — СПб.:, 2003; 256 с.
4. МакНили, Д. Прикосновение. Глубинная психология и телесная терапия / Д. МакНили – М., 1999. 140 с.
5. Никольская, И.М. Психологическая защита у детей / И.М. Никольская, Р.М. Грановська. – СПб.: Речь, 2009.
6. Психология осознанности: хрестоматия / под ред. Д. Я. Райгородского. – Самара: БАХРАХ, 2000. с. 333–392.
7. Психология: словарь/ под ред. А. В. Петровского, М. Г. Ярошевского. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Политиздат, 2009.
8. Райс, Ф. Психология подросткового и юношеского возраста / Ф. Райс. – СПб.: Питер, 2000, – 291 с.
9. Реан А. А. Психология изучения личности: Учеб. пособие. – СПб., Изд-во Михайлова В. А., 1999, – 288 с.
10. Фрейд А. Психология Я и защитные механизмы / З. Фрейд. – Моссква: Педагогика–Пресс, 1993. – 68 с.
11. Юнг К. Г. Подход к бессознательному / К. Г. Юнг // Архетип и символ,– М.,Ренессанс, 1991. 304 с.
12. Steinberg, H. Johann Christian August Heinroth / H. Steinberg // In: Angermeyer, M. und H. Steinberg: 200 Jahre Psychiatrie an der Universität Leipzig. – Heidelberg: Springer, 2005. – С. 49.