Romanyuk L. V., Yuriy Chernov. Personality Values and Motivations in Cross-Cultural Context: Assessment by Pvq-Test and Handwriting Psychology

// Наука і освіта.  2017.  №11. 172-178.

Людмила Василівна Романюк,
доктор психологічних наук, доцент, завідувач кафедри психології,
Львівський державний університет внутрішніх справ,
вул. Городоцька, 26, м. Львів, Україна;
науковий співробітник факультету психології,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
вул.Володимирська, 60, м. Київ, Україна,
Юрій Чернов,
доктор математичних наук дослідник-професор, Швейцарський інститут психології почерку;
запрошений професор Інституту прикладної психології, Цюріхський університет прикладних наук,
вул. Фіншвайдштрассе, 96, м. Цюріх, Швейцарія

ОСОБИСТІСНІ ЦІННОСТІ ТА МОТИВАЦІЇ В КРОСКУЛЬТУРНОМУ КОНТЕКСТІ:
ОЦІНКА ЗА ДОПОМОГОЮ PVQ-ТЕСТУ ТА ПСИХОЛОГІЇ ПОЧЕРКУ

У дослідженні розроблено комплексний підхід до оцінки основних цінностей і мотивацій людини. Він поєднує аналіз рукописного тексту між проективним методом та опитуванням на основі опитувальника PVQ (ціннісні порт- рети Ш. Шварца). Основна перевага аналізу рукописного тексту полягає в тому, що він дозволяє об’єктивно оцінити особистість без впливу типової для опитувальників соціальної бажаності. У цьому дослідженні ми використовували свою формалізовану модель, упроваджену в комп’ютерній програмі HSDetect (Чернов). PVQ - добре відомий і добре перевірений інструмент (Шварц, 2012), який включає десять шкал людських цінностей. Тому метою було поєднання переваг обох методів оцінки та вимірювання цінностей. Всі учасники виконали PVQ-тест і надали зразки свого поче- рку. Кількісно оцінені рукописні ознаки зразків методом HSDetect дали можливість забезпечити оцінку рис особис- тості та шкали PVQ. Результати показали, що для п’яти шкал PVQ, а саме: Доброзичливість, Влада, Безпека, Тради- ція та Універсалізм результати тесту та аналізу рукописів є статистично значущими (0.95). Це означає, що надійність оцінки цих особистісних цінностей особливо висока. Три інші шкали (Досягнення, Гедонізм та Стимуляція) показу- ють узгодженість із рівнем достовірності 0,80. Тільки для двох шкал (Конформність і Самостійність) результати не узгоджуються один з одним. Дослідження передбачає, по-перше, важливу основу для подальшого формального та надійного дослідження мотиваційної основи цінностей людини, по-друге, воно продемонструвало могутність нового формалізованого підходу – інтеграції інструментів: проективного та опитувальника.

цінності, оцінка цінностей, вимірювання цінностей, PVQ-тест, психологія почерку.

1. Allport G.W. Pattern and growth in personality. / G.W. Allport. New York, Holt, Renehart & Winson. – 1961.
2. Chernov Y. Formal Modeling of Projective Techniques and Their Validation / Y. Chernov. Presented at IMPS 2017, Annual Meeting of American Psychometric Society, Zurich. – 2017, July.
3. Chernov Y. Der Einsatz des Computers in der Graphologie / Y. Chernov. Angewandte Graphologie und Persönlichkeitsdiagnostik. 62 (2), 2014. – P. 18-37.
4. Chernov Y. Integration of Projective Instruments (Handwriting Analysis) with the PVQ-Test for the Assessment of Basic Human Values and Motivations / Y.Chernov, I.Danyliuk, L.Romanyuk, A.Rudska. Психологія – Psychology Science and Education, 2017, Issue 11 178 Presented at ECPA14, 14th European Conference on Psychological Assessment, Lissabon. – 2017, July.
5. Feather N.T Values, valences, and choice: The influence of values on the perceived attractiveness and choice of alternatives / N.T. Feather // Journal of Personality and Social Psychology, 68, 1135-1151. – 1995.
6. Kluckhohn C. Values and value-orientations in the theory of action: An exploration in definition and classification. / C. Kluckhohn // Parsons, T. & Shils, E. (Eds.) Towards a general theory of action, 388-433, Cambrifge, MA, Harvard University Press. – 1951.
7. Kohn M.L. Class and conformity: a study in values / M.L. Kohn // Homewood, IL. Dorsey Press. – 1969.
8. Lilienfeld S.O. The scientific status of projective techniques / S.O.Lilienfeld, J.M.Wood, H.N. Garb // Psychological Science in the Public Interest. – Vol.1, No 2, 2000. – P. 27-66.
9. Merton, R. The Sociology of Science: Theoretical and Empirical Investigations. Chicago, University of Chicago Press.
10. Morris C.W. Varities of human value / C. W. Morris. – Chicago, IL. University of Chicago Press. – 1973.
11. Nauer M.A. Psychodynamic diagnostics – validation research based on computer modelling of handwriting psychology / M.A.Nauer, Y. Chernov // Presented at ECPA14, 13th European Conference on Psychological Assessment, Zurich. – 2015, July.
12. Rokeach M. The nature of human values / M. Rokeach. – New York. Free Press. – 1973.
13. Romanyuk, L. A problem of method in research of values: instruments, technologies, perspectives / L.Romanyuk // The Collection of scientific works psychology, Taras Shevchenko National University of Kyiv. Problems of empirical researches in Psychology, 3, 2009. – P. 69–75.
14. Schwartz S. H. An Overview of the Schwartz Theory of Basic Values / S. H. Schwartz // Online Readings in Psychology and Culture, 2(1). – 2012.
15. Карандашев В. Н. Методика Шварца для изу- чения ценностей личности / В. Н. Карандашев. – Санкт-Петербург, Речь. – 2004.
16. Чернов Ю. Психологический анализ почерка: системный подход и компьютерная реализация в пси- хологии, криминологии и судебной экспертизе / Ю. Чернов. – М.: Генезис. – 2011.
17. Чернов Ю. Анализ почерка в работе с кадрами / Ю. Чернов. –Санкт-Петербург, БХВ-Петербург. – 2012.