Яковенко С. І., Ростомова Л. М. Урахування інтересів дітей при розлученні батьків.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 210-216.

Сергій Іванович Яковенко

доктор психологічних наук, професор,

Київський інститут сучасної психології та психотерапії,

бульвар Лесі Українки, 34, м. Київ, Україна

Лада Миколаївна Ростомова

кандидат психологічних наук, доцент кафедри іноземних мов,

Одеський державний університет внутрішніх справ,

вул. Успенська, 1, м. Одеса, Україна

УРАХУВАННЯ ІНТЕРЕСІВ ДІТЕЙ ПРИ РОЗЛУЧЕННІ БАТЬКІВ

В Україні коефіцієнт розлучень досить значний, нерідко розлучаються подружні пари, які мають дітей, для яких ця подія стає травмуючою. Законодавство України передбачає охорону прав та законних інтересів дитини, отже при розлученні батьків суд зобов’язаний встановлювати, хто з батьків, які мають за законом рівні права, має кращі можливості для утримання дитини та забезпечення реалізації «кращих інтересів» дитини. При цьому поняття «інтереси» в праві тлумачиться, інакше, ніж в психології. Суддя не має достатніх спеціальних знань та часу для з’ясування історії сім’ї, що розлучається, тому пропозиції щодо долі дитини має надати фахівець органу опіки та піклування. У статті надано пропозиції щодо методів вивчення потреб дитини та можливостей їх задоволення кожним із батьків, порядку підготовки досудової доповіді, залучення волонтерів для моніторингу забезпечення прав дитини перед та після винесення судового рішення.

розлучення, інтереси дітей, спеціальні знання, виявлення, правова оцінка та захист інтересів.

1.Мороз М.Україна -на першому місці в Європі за кількістю розлучень / М.Мороз// Газета «Експрес»[Електроннийресурс]. –Режим доступа: http://expres.ua/main/2015/08/23/148726-ukrayina-pershomu-misci-yevropi-kilkistyu-rozluchen.

2.Сайт газети «Експрес» [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http: // expres.ua/news/2014/10/11/116403-statystyka-rozluchen-ukrayini-shokuvala-papskyy-synod-glava-ugkc.

3.Ароне К. Развод: крах или новая жизнь? /К. Ароне // Пер. с англ. –М.: «МИРТ», 1995. –448 с.

4.Дольто Ф. На стороне ребенка / Ф. Дольто. –СПб.: Петербург XXI век, 1997. –527с.

5.Конвей Дж. Взрослые дети разводов / Дж. Конвей. –Красноярск: Поликом, 2002. –264 с.

6.Нартова-Бочавер С. К. Чей я –мамин или папин? / С. К. Нартова-Бочавер, M. T. Несмеянова,Н. В Малярова.–М.: МЦНМО, 1995.–165 с.

7.ОвчароваР. В. Психологическое сопровождение родительства / Р. В. Овчарова. –М.: Изд. инсти-тута психотерапии, 2003. –317 с.

8.Руденко І. М. Система діагностичних методик для вивчення особливостей життєдіяльності «розлучених» дітей молодшого шкільного віку / І. М.Руденко // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки: [зб. наук. праць]. –К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2007. –No 16 (40). –С.142-148.

9.Фигдор Г. Дети разведенных родителей: между травмой и надеждой (психоаналитическое исследование) / Г. Фигдор. –М.: Наука, 1995. –368 с.

10.Шепелєва Н., Капустинський В. Про практику розгляду судами справ про визначення місця проживання дитини / Н. Шепелєва, В. Капустинський// Слово національної школи суддів України. –1. –С. 142-152.