Цибух Л. М. Особливості роботи психолога дитячого центру з підлітками із зони бойових дій (на прикладі УДЦ «Молода Гвардія»).

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 199-203.

Людмила Миколаївна Цибух

кандидат психологічних наук, доцент теорії та методики практичної психології,

Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,

вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ПСИХОЛОГА ДИТЯЧОГО ЦЕНТРУ З ПІДЛІТКАМИ ІЗ ЗОНИ БОЙОВИХ ДІЙ (НА ПРИКЛАДІ УДЦ «МОЛОДА ГВАРДІЯ»)

У статті розглядається вплив психотравмуючих ситуацій на емоційний та психічний стан дітей та підлітків. Розкрито особливості застосування діагностичних методів із метою виявлення актуального психоемоційного стану підлітків із зони антитерористичної операції на сході України. Визначено особливості наявного психоемоційного стану таких підлітків на момент прибуття до Українського дитячого центру «Молода гвардія». Запропоновано можливі методи та прийоми роботи з підлітками, які пережили психотравмуючі ситуації, в умовах дитячого центру та виявлено їх вплив на стан підлітків із посттравматичним стресовим розладом.

зона антитерористичної операції, психотравмуючі ситуації, посттравматичний стресовий розлад, корекційна робота, підлітки, Український дитячий центр «Молода гвардія».

1. Александровский Ю. А. Пограничные психические расстройства / Ю. А. Александровский. –М.: Медицина,1993. –188 с.

2.Ковалев В. В. Посттравматические стрессовые расстройства у детей и подростков вследствие стихийных бедствий и катастроф (вопросы семейной психотерапии) / В. В. Ковалев, Н. К. Асанова // Социальная и клиническая психиатрия. –1992. –Т. 2, вып. 2.–С. 31-35.

3.Пушкарев А. Л. Посттравматическое стрессовое расстройство: диагностика, психофармакотерапия, психотерапия / А. Л. Пушкарев, В. А. Доморацкий, Е. Г. Гордеева. –М.: Изд-во Института психотерапии, 2000. –260 с.

4.Симоненко С. Н. Рекреационная психология детства: достижения и перпективы / С. Н. Симоненко, Е. Н. Грек, Е. В. Костюнина, И. В. Леженко // Наука і освіта. –No 12. –2014. –С. 7-12.

5.Симсон Т. П. Неврозы у детей, их предупреждение и лечение / Т. П. Симсон. –М.: Медгиз, 1958.

6.Тарабрина Н. В. Практикум по психологии посстравматического стресса / Н. В. Тарабрина. –СПб.: Питер, 2001.

7.Hoтwitz М. J. Stress response syndromes / М. J. Hoтwitz. –Northvale, NJ: Агоnson, 1986. –212 p.

8.Lazarus R. S. Psychological stress and the coping process / R. S. Lazarus. –N. Y.: McGraw-Нill, 1966. –188 p.