Хмель Н. Д., Шахвердова А. П., Грек О. М. Психологічний супровід процесу адаптації першокурсників до навчання у ВНЗ.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 193-198.

Наталія Дмитрівна Хмель,

кандидат психологічних наук, доцент, декан соціально-гуманітарного факультету,

Алла Петрівна Шахвердова,

здобувач кафедри теорії та методики практичної психології,

Олена Миколаївна Грек,

кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології розвитку та соціальних комунікацій,

Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського,

вул. Фонтанська дорога, 4, м.Одеса, Україна

ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД ПРОЦЕСУ АДАПТАЦІЇ ПЕРШОКУРСНИКІВ ДО НАВЧАННЯ У ВНЗ

У статті викладено теоретичні підходи до дослідження проблеми адаптації в психології. Розглянуто основні види адаптації, форми та чинники, які впливають на її успішність. Наведено результати емпіричного дослідження процесу адаптації студентів-першокурсників до навчання у виші. Представлено програму психологічного супроводу процесу адаптації першокурсників до навчання у ВНЗ.

адаптація та адаптивність, юнацький вік, психологічний супровід, навчальне середовище.

1.Ананьев Б. Г. Человек как предмет познания / Б. Г. Ананьев. –СПб. : Питер, 2001. ‒ 3-е изд. –282 с.

2.Беляева О. А. Тренинг как метод социально-психологической адаптации студентов педагогического колледжа [Электронный ресурс] / О.А.Беляева -Режим доступа: http://www. rusnauka.com/ONG/Psihologia/5_beljaeva%20o.a..doc.htm

3.Водопьянова Н. Е.Активная жизненная позиция личности и профессиональная адаптация в условиях социально-экономического кризиса // Психологические проблемы самореализации личности / Н. Е. Водопьянова. –СПб. : Изд-во СПбГУ, 1998. –Вып. 2.–С. 37-40.

4.Кузнєцова О. В.Соціальна адаптивність у осіб з різним локусом контролю / О. В. Кузнєцова // Наука і освіта. –2011.-No 9. –С. 136-140.

5.Меньшикова И. Н. Проблема адаптации студентов в рамках психологической службы вуза [Электронный ресурс] / И.Н.Меньшикова // Прикладная психология и психоанализ: электрон. науч. журн. –2010. –No 4. –Режим доступа: http://www.ppip.idnk.ru/index.php/-4-2010/69--q-q.html

6.Налчаджян А.А. Личность: групповая социализация и психическая адаптация / А. А. Налчаджян. –Ер.: изд-во АН АрмССР, 1988.–357 с.

7.Першина А. В. Психологічні чинники адаптації студентів до навчання у ВНЗ / А.В.Першина // Міжнародний науковий форум : соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент. –2011. –Вип. 5. –С. 124-135.

8.Реан А.А. К проблеме социальной адаптации личности / А.А.Реан // Вестник СПбГУ, 1995. –Сер. 6, –Вып. 3. –С. 26-35.

9.Слободчиков В.И. Переживание одиночества в контексте проблем психологической адаптации студентов психолого-педагогических вузов / В. И. Слободчиков // Психологическая наука и образование. –2005. –No4. –С. 53-67.

10.Чебикін О. Я. Програма І міжнародної конференції «Адаптивні технології управління навчанням», 23-25 вересня 2015 р. / О. Я. Чебикін. –Одеса : ПНПУ імені К. Д. Ушинського. –10 с.