Сіденко Ю. О. Об’єктивування архетипно-перинатальної символіки у психомалюнках.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 154-161.

Юлія Олександрівна Сіденко

аспірант кафедри глибинної корекції і психолого-соціальної реабілітації,

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького,

бульвар Шевченка, 81, м. Черкаси, Україна

ОБ’ЄКТИВУВАННЯ АРХЕТИПНО-ПЕРИНАТАЛЬНОЇ СИМВОЛІКИ У ПСИХОМАЛЮНКАХ

Стаття розкриває значення архетипно-перинатальної символіки не лише у процесі символізації, а у силі детермінованості психіки суб’єкта саме перинатальними чинниками. Розкривається роль візуалізації в об’єктивуванні несвідомих детермінант психіки суб’єкта та розкритті їх архетипності у процесі інтерпретації символів малюнку. Зміст статті вказує на значущість глибинно-психологічної корекції майбутнього психолога як важливої передумови ефективності підготовки до професійної діяльності.

архетип, архетипно-перинатальна символіка, едіпальна довершеність, едіпальна залежність, інстинкт, несвідоме, психодинамічна парадигма, психомалюнок, свідоме, символ, система захисних механізмів.

1.Аврамченко, C. М. Архетипна символіка у процесі пізнання внутрішньої суперечливості психіки: навч. посібник / С. М. Аврамченко.–Слов’янськ: ПП «Канцлер», 2007. –224 с.

2.Большой психологический словарь / [сост. и общ. ред. Б. Мещеряков, В.Зинченко ]. –СПб.: Пройм-Еврознак, 2003. –672 с.

3.Картины Сальвадора Дали [Электронный ре-сурс]. – Режим доступа: http://www.dali-genius.ru/painting.html.

4.Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова: зб. наук. праць. Сер. No12. Психологічні науки. –К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2013–No 40 (64). –344 с.

5.Романова, Е. С. Графические методы в психологической диагностике/ Е. С. Романова [и др.]–М.: Дидакт, 1992. –256 с.

6.Теория и практика глубинной психокоррекции. Первая Авторская школа академика АПН Украины Т.С.Яценко / сост.: А. В. Глузман [и др.]; под ред. Т.С.Яценко. –Донецк: ДИПиП, 2008. –268 с.

7.Теория и практика глубинной психокоррекции: Вторая Авторская школа академика АПН Украины Т.С.Яценко / сост.: А. В. Глузман [и др.]; под ред. Т.С.Яценко. –Ялта: РИО КГУ, 2010. –221с.

8.Теория и практика глубинной психокоррекции: Третья Авторская школа академика НАПН Украины Т.С.Яценко / сост.:А.В.Глузман [и др.]. ; под ред. Т.С.Яценко. –Ялта : РИО КГУ, 2010. –200 с.

9.Теория и практика глубинной психокоррекции: Четвертая и Пятая Авторские школы академика НАПН Украины Т.С.Яценко / сост. : В.П. Андрущенко, А. В. Глузман [и др.]; под ред. Т.С.Яценко. –К.: Изд-во НПУ имени М.П.Драгоманова, 2011. –261 с.

10.Теория и практика глубинной психокоррекции: Шестая Авторская школа академика НАПН Украины Т.С.Яценко / сост.:В.П.Андрущенко, А.В.Глузман [и др.]; под ред. Т.С.Яценко. –К.: Изд-во НПУ им. М. П.Драгоманова, 2012.–226 с.

11.Теория и практика глубинной психокоррекции: Седьмая Авторская школа академика НАПН Украины Т.С.Яценко / сост.В.П.Андрущенко, А.В.Глузман [и др.]; под ред. Т.С.Яценко. –К.: Изд-во НПУ им. М.П.Драгоманова, 2013. –236с.

12.Философия: энциклопедический словарь / [под. ред. А. А. Ивиной] / А. А. Ивина. –М. : Гардарики, 2006. –1072 с.

13.Юнг, К. Г. Либидо, его метаморфозы и символы / К.Г.Юнг. –СПб.: Питер, 1994. –414с.

14.Юнг К. Г. Сознание и бессознательное: [пер. с англ.] / К. Г. Юнг. –СПб. : Университетская книга, 1997. –544 c.

15.Юнг К. Г. Символическая жизнь: [пер. с англ.] / К. Г. Юнг. –М. : «Кочито-Центр», 2003. –326 с.

16.Яценко, Т. С. Малюнок у психокорекційній роботі психолога-практика (на матеріалі психоаналізу комплексу тематичних малюнків) / Т.С.Яценко [та ін.].–Черкаси: БРАМА, 2003. –216 с.

17.Яценко, Т. С. Арт-терапевтичні технології в роботі психолога / Т.С.Яценко [та ін.]. –К. : Марич, 2009. –68 с.

18.Яценко, Т. С. Проблема пізнання індивідуальної неповторності архетипної символіки в контексті психодинамічної теорії / Т. С. Яценко // Актуальні проблеми психології: Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка НАПН України. Т. 1. –К. : Вид. «А.С.К.», 2010. –С. 322 –332.

19.Яценко Т. С., Глузман А. В. Методология глубинно-коррекционной подготовки психолога / Т. С. Яценко, А. В. Глузман. –

Днепропетровск: Изд-во «Инновация», 2015. –396 с.

20.Яценко Т. С. Самодепривація психіки та дезадаптація суб’єкта: монографія / Т. С. Яценко, В.І.Бондар, І.В.Євтушенко, М.М.Кононова, О.Г.Максименко. –К. : Вид-во НПУ імені М. Дра-гоманова, 2015. –280 с.