Мазоха І. С. Агресивність як чинник конфліктної поведінки особистості.

// Наука і освіта.  2016.  №9. – 99-104.

Інна Степанівна Мазоха

Кандидат психологічних наук, доцент,

завідувач кафедри загальної та практичної психології,

Ізмаїльський державний гуманітарний університет,

вул.Рєпіна,12,м.Ізмаїл,Україна

АГРЕСИВНІСТЬ ЯК ЧИННИК КОНФЛІКТНОЇ ПОВЕДІНКИ ОСОБИСТОСТІ

У статті розглядаються особливості конфліктної поведінки осіб, які вирізняються високою та низькою схильністю до агресивності. Розкрито поняття конфліктної поведінки та агресивності. Проаналізовано різні підходи до обґрунтування чинників виникнення та розвитку конфліктних форм поведінки та виокремлено їхні суб’єктивні детермінанти. Серед суб’єктивних чинників конфліктної поведінки виявлено агресивність, образливість, запальність, підозрілість, тип вищої нервової діяльності, характеристики темпераменту індивіда тощо. Емпірично доведено, що агресивність спричиняє конфліктну поведінку.

конфліктна поведінка, агресивність, чинники, якісний аналіз, фактори особистості за Р. Кеттеллом.

1. А.с. Тест-опросник качественных показателей агрессивности/ Ольга Павлівна Саннікова, Інна Степанівна Мазоха. Заявка No 19386 від 14.11.2006; реєст-рац. No 19171 від 10.01.2007. –26 с.

2. Бэрон Р., Ричардсон Д. Агрессия / Р.Бэрон, Д.Ричардсон / Пер. с англ. –СПб. : Питер, 1998. –330 с.

3. Ильин Е.П. Психология общения и межличностных отношений / Е.П.Ильин. –СПб. : Питер, 2009. –576 с.

4. Курбатов В.И. Конфликтология / В.И.Курбатов. –Ростов-на-Дону, 2007. –455 с.

5. Ложкин Г. В. Практическая психология конфликта: учеб.пособие / Г. В. Ложкин, Н.И. Повякель. –К.: МАУП, 2002. –256 с.

6. Ложкін Г. В., Пов’якель Н. І. Психологія конфлікту : теорія і сучасна практика / Г. В. Ложкин, Н. И. Повякель. –К. : МАУП, 2007. –435 с.

7. Мельников В.М. Введение в экспериментальную психологию личности/ В.М.Мельников, Л.Т. Ямпольский. –М.: Просвещение, 1985.–319 с.

8. Налчаджян А. А. Агрессивность человека / А. А. Налчаджян. –СПб. : Питер, 2007. –736.