Скиба О. О., Роль спрямованості навчального процесу дитячо-юнацьких спортивних шкіл на адаптаційні можливості юних спортсменів.

// Наука і освіта.  2016.  №8. – 163-169.

Ольга Олександрівна Скиба,
кандидат біологічних наук,
старший викладач кафедри медико-біологічних основ фізичної культури,
Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка,
вул. Роменська, 87, м. Суми, Україна

РОЛЬ СПРЯМОВАНОСТІ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКИХ
СПОРТИВНИХ ШКІЛ НА АДАПТАЦІЙНІ МОЖЛИВОСТІ ЮНИХ СПОРТСМЕНІВ

Статтю присвячено визначенню фізіолого-гігієнічних аспектів преморбідних станів у юних спортсменів при різній спрямованості навчально-тренувального процесу. Досліджено рівень фізичного стану дітей 5-10 років у групі початкової підготовки дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Оцінено адаптаційний потенціал юних спортсменів, а також визначено вікові гендерні особливості функціональних можливостей дітей, що займаються спортом.

донозологічна діагностика, преморбідний стан, адаптаційні можливості, фізична працездатність, рання спортивна спеціалізація, профілактика, спортсмени.

1. Лесовой В. Н. Медицина пограничных состояний : теория и практика донозологической диагностики / В. Н. Лесовой // Науковий журнал МОЗ України. – 2013. – № 2 (3). – С. 49-60.
2. Пирогова В. І. Репродуктивне здоров’я підлітків : соціально-медичні аспекти / В. І. Пирогова, О. Р. Цьолко // Здоров’я України. – 2014. – № 22 (347). – С. 38-39.
3. Стратегія розвитку профілактики в охороні здоров’я в Україні / А. М. Сердюк, Ю. І. Кундієв, А. М. Нагорна [та ін.] // Журнал НАМН України. – 2012. – т. 18, № 3. – С. 358-371.
4. Подригало Л. В. Використання гігієнічних методик для виявлення й прогнозування донозологічних станів у школярів / Л. В. Подригало, С. А. Пашкевич, К. М. Сокол // Наука і освіта. – 2012. – № 4. – С. 142-145.
5. Баевский Р. М. Прогнозирование состояний на грани нормы и патологии / Р. М. Баевский. – М. : Медицина, 1979. – 282 с.
6. Ефимова Н. В. Гигиена детей и подростков : подходы к профилактике донозологических состояний / Н. В. Ефимова, М. Ф. Савченков, Г. Отгон // Сибирский медицинский журнал. – 2009. – № 4. – С. 107-110.
7. Купчинов Р. И. Современные взляды на спортивную деятельность / Р. И. Купчинов // Университетский спорт в современном образовательном социуме : Материалы Международной научно-практической конференции, Минск, 23-24 апреля 2015 г. – Минск: БГУФК, 2015, Ч. 1. – С. 31-33.
8. Люгайло С. К вопросу о профессиональном здоровье спортсменов : аспекты спортивной специализации / С. Люгайло // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2014. – № 3. – С. 167-172.
9. Ажиппо А. Ю. Использование методов донозологической диагностики для оценки здоровья детей, подростков и молодежи / А. Ю. Ажиппо, Л. В. Подригало // Фізична культура, спорт та здоров’я : матеріали XV Міжнародної науково-практичної конференції, 10- 11 грудня 2015 р. – Харків : ХДАФК, 2015. – С. 190-192.
10. Даниленко Г. М. Дослідження ступеня напруги регуляторних механізмів у донозологічній діагностиці здоров’я дітей, підлітків і молоді / Г. М. Даниленко, Л. В. Подригало // Довкілля і здоров’я. – 2012. – № 1 (60). – С. 53-56.
11. Оцінка адаптаційних і функціонально-резервних можливостей організму дітей шкільного віку / Л. В. Квашніна, Н. С. Полька, І. О. Калиниченко [та ін.] – К. : Вид-во Науковий світ, 2010. – 17 с.
12. Вейн А. М. Вегетативные расстройства : клиника, диагностика, лечение / А. М. Вейн. – М. : Медицинское информационное агентство, 2003. – 752 с.
13. Галеев А. Р. Вариабельность сердечного ритма у здоровых детей в возрасте 6-16 лет / А. Р. Галеев, Л. Н. Игишева, Э. М. Казин // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія “Медицина”. – 2002. – № 3 (545). – С. 35- 40.