В.С. Лизогуб, Л. А. Нечипоренко, В. О. Пустовалов, В. О. Супрунович. СПЕЦІАЛЬНА ПІДГОТОВКА ТА СТАН БІОЕНЕРГЕТИКИ ФУТБОЛІСТІВ ІЗ РІЗНИМИ ТИПОЛОГІЧНИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ ВИЩИХ ВІДДІЛІВ ЦЕНТРАЛЬНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.

// Наука і освіта.  2016.  № 8.  107-112.

Володимир Сергійович Лизогуб,
доктор біологічних наук, профессор,
Леонід Анатолійович Нечипоренко,
кандидат педагогічних наук, доцент,
Віталій Олександрович Пустовалов,
кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент,
Вікторія Олексіївна Супрунович,
кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент,
Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького,
м. Черкаси, вул. Дашковича, 24, Україна

У статті представлено дані щодо особливостей біоенергетичного метаболізму, фізичної, технічної під- готовленості та експертної оцінки ігрової діяльності футболістів високого рівня кваліфікації в залежності від типологічних властивостей вищих відділів центральної нервової системи. Встановлено зв’язок індивідуаль- но-типологічних властивостей вищих відділів центральної нервової системи з фізичною, технічною підготов- леністю, біоенергетичним метаболізмом і експертною оцінкою ігрової діяльності.

функціональна рухливість нервових процесів; біоенергетичний метаболізм; фізична, тех- нічна підготовка; експертна оцінка ігрової діяльності.

1. Зеленцов A. M. Разработка целевых комплексных программ подготовки футболистов / A. M. Зеленцов, М. В. Бальчос, Г. А. Лисенчук. – Киев : НУФВСУ, 1999. – 61 с.
2. Ільїн В. М. Основи молекулярної генетики м’язової діяльності : навч. посіб. / В. М. Ільїн, С. Б. Дроздовська, В. С. Лизогуб, О. П. Безкопильний. – К. : Олімп. л-ра, 2013. – 112 с.
3. Инструкция по использованию компьютерной программы оценки функциональных и резервных возможностей организма D&K-test (Душенин С. А., Карленко В. Н.). Авторское свидетельство на изобр. № 2002108583 от 29.10.2002, зарег. в Государственном Департаменте интеллектуальной собственности Министерства образования и науки Украины. – К., 2003. – 4 с.
4. Козина Ж. Л. Теоретико-методичні основи індивідуалізації навчально-тренувального процесу спортсменів в ігрових видах спорту. Автореферат дис. на здобуття наук. ступ. докт. наук з фізичн. вих. і спорту / Ж. Л. Козина. – К. : 2010. – 43 с.
5. Коробейников Г. В. Оцінювання психофізіологічних станів у спортсменів / Г. Коробейніков, Є. Приступа, Л. Коробейнікова, Ю. Бріскин. – Львів : ЛДУФК, 2013. – 312 с.
6. Костюкевич В. М. Управление тренировочным процессом футболистов в годичном цикле подготовки. / В. М. Костюкевич. – Винница : Планер, 2006. – 684 с.
7. Макаренко Н. В. Писхофизиологические функции и операторский труд / Н. В.Макаренко ; отв. ред. Ф. Н. Серков; АН УССР, Ин-т физиологии им. О. О. Богомольца НАН Украины. – Киев : Наукова думка, 1991. – 216 с.
8. Пат. 96496 Державна служба інтелектуальної власності України, МПК А 61В5/16. Спосіб психофізіологічної оцінки функціонального стану слухового аналізатора / М. В. Макаренко, В. С. Лизогуб, М. С. Галка, Л. І. Юхименко, С. М. Хоменко. – № а 2010 02225; заявл. 01.03.2010; опубл. 10.11.2011, Бюл. № 21.
9. Платонов В. Н. Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая теория и ее практические приложения / В. Н. Платонов. – К. : Олимпийская литература, 2004. – 808 с.
10. Шамардин В. Н. Медико-биологические основы спортивной тренировки футболистов / В. Н. Шамардин. – Днепропетровск, 1998. – 133 с.
11. Lippi G., Longo U. G., Maffaulli N., Genetics and Sports // Br. Med. Bull. – 2009. 12. Mooren F. C. Molecular and cellular exercise physiology / F. C. Mooren, K. Volker. – Human Kinetics, 2005. – 451 p.