Черняк С. Г. Виникнення та розвиток виховання у світовій цивілізації

// Наука і освіта.  2016.  №4. – 39-47.

Сергій Геннадійович Черняк,
кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач відділу
законодавчих розробок і проблем фінансування культури,
Український центр культурних досліджень,
вул. І. Мазепи, 21, м. Київ, Україна

ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК ВИХОВАННЯ У СВІТОВІЙ ЦИВІЛІЗАЦІЇ

Стаття присвячена проблемі виникнення та розвитку виховання у світовій цивілізації. Автор на засадах ретроспективного логіко-системного аналізу висвітлює вимоги до виховання дітей і молоді первісного суспільства, розвиток виховної діяльності за доби рабовласницького суспільства, аналізує літературні пам’ятки Стародавнього Сходу, розглядає перші школи країн Сходу, Афінську і Спартанську системи вихо- вання, педагогічні ідеї видатних філософів Стародавньої Греції та Риму.

виховання, системи виховання, світова цивілізація.

1.Ганелін Ш. І. Історія педагогіки: посіб. / Ш. І. Ганелін, Є. Я. Голант. – К.: Радянська школа, 1941. – 404 с.
2. Гогоцкий С. О. О различии между воспитанием и образованием в древние и новые времена / С. О. Гогоцкий. – К., 1874. – 24 с.
3. Джуринский А. Н. История педагогики: [Учеб. пособ.] / А. Н. Джуринский. – М.: ВЛАДОС, 1999. – 432 с.
4. Жураковский Г. Е. Очерки по истории античной педагогики / Г. Е. Жураковский. – М.: Учпедгиз, 1940. – 472 с.
5. История педагогики и образования. От зарождения воспитания в первобытном обществе до конца ХХ века: [Учеб. пособ.] / Под ред. А.И. Пискунова. – 2-е изд., испр. и дополн. – М.: Сфера, 2001. – 512 с.
6. Історія педагогіки: [Навч. посіб.] / За ред. М.С. Гриценка. – К.: Вища школа, 1973. – 447 с.
7. Історія педагогіки. Частина 1. Історія зарубіжної педагогіки / За ред. А. Б. Рацула. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2003. – 132 с.
8.Історія української школи і педагогіки: [Навч. посіб.] / За ред. О. О. Любара. – К.: Знання, 2003. – 450 с.
9. Календарь для учителя. – М.: Педагогика, 1990. – 256 с.
10. Кравець В. П. Історія класичної зарубіжної педагогіки та шкільництва: [Навч. посіб.] / В. П. Кравець. – Тернопіль: Тернопіль, 1996. – 436 с.
11. Курляк І. Є. Загальний огляд історичного розвитку зарубіжної освіти (від найдавніших часів до ХІХ століття): [Навч.-метод. посіб.] / І. Є. Курляк. – Львів, 2000. – 70 с.
12. Левківський М. В. Історія педагогіки / М.В. Левківський. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 359 с.
13. Марру А.-И. История воспитания в античности (Греция) / А.-И. Марру. – М.: Греко-латинский кабинет, 1998. – 425 с.
14. Мельничук О. С. Історія педагогіки України: [Навч. посіб.] / О. С. Мельничук. – Кіровоград: Імекс ЛТД, 2001. – 179 с.
15. Персоніфікований систематизатор- хрестоматія досліджень генези історико-педагогічних знань в Україні (друга пол. ХІХ ст. – поч. ХХ ст.) / Укл. Л.П. Вовк, О.С. Падалка, О.В. Черкасов. – К.: вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2002. – 99 с.
16. Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: [Навч. посіб.] / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с.
17. Сисоєва С. О. Нариси з історії розвитку педагогічної думки: [Навч. посіб.] / С. О. Сисоєва, І. В. Соколова. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 308 с. 18. Трачевский А. Воспитательные идеалы классического мира / А. Трачевский // Русская школа. – 1890. – № 8. – С. 13-31.
19. Тригубенко В. В. Освіта і педагогічна думка в Києві за тисячу років: [Навч. посіб.] / В. В. Тригубенко, Л. С. Нестеренко. – К.: Кадри, 2002. – 369 с.