Пивоварчик І. М. Трансформація здатності до турботи про ближнього у професійному навчанні студентів-психологів

// Наука і освіта.  2016.  № 6. – 25-33

Ірина Михайлівна Пивоварчик,
кандидат психологічних наук, доцент кафедри теорії та методики практичної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

ТРАНСФОРМАЦІЯ ЗДАТНОСТІ ДО ТУРБОТИ ПРО БЛИЖНЬОГО У ПРОФЕСІЙНОМУ НАВЧАННІ СТУДЕНТІВ-ПСИХОЛОГІВ

У статті розглядається проблема трансформації здатності до турботи про ближнього у професійному навчанні майбутніх психологів. Визначено поняття турботи як інтегральної особистісної характеристики студента-психолога, яка відображає його готовність до професійної діяльності та впливає на її ефектив- ність. Проведено аналіз психологічного змісту здатності до турботи про ближнього. Підібрано та обґрунто- вано комплекс адекватних методик, спрямований на дослідження трьох компонентів здатності до турботи про ближнього. Емпірично продемонстровано інтегративний характер досліджуваних складових здатності до турботи про ближнього.

здатність, турбота, емпатія, толерантність, альтруїзм, професійно важливі якості, професійне навчання, майбутній психолог.

1. Андреева М. В., Баранов А. А. Забота как психологический феномен: теоретические и практи- ческие аспекты: Учеб. пособие / М. В. Андреева, А. А. Баранов. – Ижевск: Изд-во «Удмуртский уни- верситет», 2013. – 88 с.
2. Антилогова Л. Н. Альтруизм и его роль в профессиональной деятельности социального работни- ка / Л. Н. Антилогова // Социальная работа в Сибири: сборник научных трудов. – Кемерово:Кузбассвузиздат, 2004. – С. 35-44.
3. Асмолов А. Г. Историческая культура и педа- гогика толерантности / А. Г. Асмолов. – М., 2003. – С. 110-111.
4. Боулби Д. Создание и разрушение эмоцио- нальных связей / Д. Боулби. – М.: Академ. проект, 2004. – 237 с.
5. Гаврилова Т. П. Социальная децентрация и ее роль в развитии эмпатии / Т. П. Гаврилова // Тео- ретические и прикладные проблемы психологии по- знания людьми друг друга. – М., 1979. – с. 140-180.
6. Гордон Т. Программа «Тренинг эффективно- сти родителей» / Т. Гордон // Помощь родителям в воспитании детей / под ред. В. Я. Пилиповского. – М.: Прогресс, 1992. – С.91-119.
7. Донцов А. И., Донцов Д. А., Донцова М. В. Со- циально-психологическое и педагогическое обеспечение профессионально-личностного становления студентов- психологов / А. И. Донцов, Д. А. Донцов, М. В. Донцова. – М. : Прогресс, 2012. – C. 34-40.
8. Ломов Б. Ф. Методологические и теоретиче- ские проблемы психологии / Б. Ф. Ломов. – М., 1984. – с. 94.
9. Маколей Т. Альтруизм и социальная соли- дарность: предусматривающие специализации / Т. Маколей. – М.: Прогресс, 2006.
10. Оргел А. Р. Жизнь и педагогическое образо- вание родителей / А. Р. Оргел // Помощь родителям в воспитании детей /ред. В. Я. Пилиповский. – М.: Прогресс, 1992. – С. 63-91.
11. Словарь по социальной педагогике: учеб. посо- бие для студ. вузов / автор-сост. Л. В. Мардахов. – М.: Издательский центр «Академия», 2002. – 368 с.
12. Солдатова Г. У. Толерантность: психологиче- ская устойчивость и нравственный императив / Г. У. Солдатова // Практикум по психодиагностике и исследованию толерантности личности / под ред. Г. У. Солдатовой, Л. А. Шайгеровой. – М. : Изд-во МГУ, 2003. – 112 с.
13. Фромм Э. Душа человека / Э. Фромм. – М.: АСТ, ЛТД, 1998. – 664 с.
14. Эриксон Э. Детство и общество / Э. Эриксон. – СПб: Речь, 2000. – 415 с.
15. Академик: Словари и энциклопедии на Ака- демике [Электронный ресурс]. – Режим доступа: www.dic.academic.ru/dic.nsf/enc_philosophy.
16. Словарь терминов: философия [Электронный ресурс]. – Режим доступа: www.krugosvet.ru/articles