Саннікова О. П., Ульянова Т. Ю. Результати апробації методики «диференціальна діагностика схильності до конфліктності» (ДИДІКО)

// Наука і освіта.  2016.  № 2-3.  61-67.

Ольга Павлівна Саннікова,
доктор психологічних наук, професор,
завідувач кафедри загальної та диференціальної психології,
Тетяна Юріївна Ульянова,
аспірант кафедри загальної та диференціальної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

РЕЗУЛЬТАТИ АПРОБАЦІЇ МЕТОДИКИ «ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ДІАГНОСТИКА СХИЛЬНОСТІ ДО КОНФЛІКТНОСТІ» (ДИДІКО)

У статті розкривається зміст феномена «конфліктність», визначається структурна модель конфлікт- ності (схильності до конфліктності) в контексті континуально-ієрархічної структури особистості. Презен- тується розроблений комплекс психодіагностичних методик дослідження різних характеристик конфліктно- сті: «Експрес-діагностика суб’єктивного ставлення до конфлікту» (ЕДІСС), процедура «Експрес-діагностика показників конфліктності» (ЕДІКО), психодіагностична методика «Диференціальна діагностика схильності до конфліктності» (ДИДІКО). Надаються результати апробації оригінальної методики «Диференціальна діа- гностика схильності до конфліктності» (самооцінний та експертний варіанти), котра діагностує показники конфліктності якісного рівня її структури. Викладено результати факторного аналізу індикаторів, що підт- вердило теоретичний конструкт методики. Наведено результати перевірки означеної методики на діагнос- тичну цінність (за вимогами психометрики), що виявило достатню ступінь її надійності та валідності. Встановлено, що презентований комплекс методик і процедур дослідження може застосовуватися не тільки у наукових, а й у практичних цілях для пошуку індивідуальної міри вираження конфліктності.

конфліктність, якісні показники конфліктності, факторна структура, надійність, валід- ність.

1. А.с. Психодіагностика конфліктності: Проце- дура «Експрес-діагностика показників конфліктності (ЕДІКО)»; Методика «Експрес-діагностика суб’єктивного ставлення до конфлікту» (ЕДІСС); Ме- тодика «Диференціальна діагностика схильності до конфліктності (ДИДІКО 1 – самооцінний варіант; ДИДІКО 2 – експертний варіант)» / Ольга Павлівна Саннікова, Тетяна Юріївна Ульянова. – Заявка № 64586 від 14.12.2015; реєстрац. № 64061 від 12.02.2016. – 69 с.
2. Анастази А. Психологическое тестирование / А. Анастази, С. Урбина. – СПб.: Питер, 2001. – 688 с.
3. Анцупов А. Я. Конфликтология : учебник для вузов. 3-е изд. / А. Я. Анцупов, А. И. Шипилов. - СПб: Питер, 2007. - 496 с. .
4. Богданов Е. Н. Психология личности в конф- ликте / Е. Н. Богданов, B. Г. Зазыкин. – СПб.: Питер, 2004. – 224 с.
5. Гришина Н. В. Психология конфликта / Н. В. Гришина. – СПб.: Питер, 2006. – 464 с.
6. Кашапов М. М. Психологическая структура конфликтности студентов с разным социометричес- ким статусом / М. М. Кашапов, Н. И. Добина // Вест- ник Ярославского государственного университета им. П. Г. Демидова. Серия: Гуманитарные науки, 2011. – № 1. – С. 98-103.
7. Коваленко Б. В. Психология конфликта. Учебное пособие. / Б. В. Коваленко. – М.: МОСУ, 2000. – 226 с.
8. Колесов Д. В. Общественная роль деления и проблема конфликтов / Д. В. Колесов // Мир психоло- гии. 2005. №2. С.35 – 46
9. Леонов Н. И. Индивидуальный стиль поведения в конфликтной ситуации: автореф. дисс. канд. психол. наук, 19.00.05 / Н. И. Леонов. – Пермь, 1996. – 25 с. 10. Наследов А. Д. SPSS компьютерный анализ данных в психологии и социальных науках / А. Д. Наследов. – СПб.: Питер, 2005. – 416 с.
11. Наследов А. Д. Математические методы пси- хологического исследования. Анализ и интерпретация данных: учеб. пособие / А. Д. Наследов. – 3-е изд., стереотип. – СПб.: Речь, 2007. – 392 с.
12. Санникова О. П. Эмоциональность в структуре личности / О. П. Санникова. Одесса: Хорс, 1995. - 334 с.
13. Саннікова О. П. Метахарактеристики індиві- дуальності / О. П. Саннікова // Матеріали ІІ Всеукра- їнського конгресу, присвячено 110 річниці від дня народження Г. С. Костюка (19-20 квітня 2010 року). – Т. І. – К.: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2010. – С. 403-407.
14. Саннікова О.П. Сценічні бар’єри: диференці- ально-психологічний підхід / О.П. Саннікова, А.О. Саннікова. [Монографія]. – Одеса: ВМВ, 214. – 238 с.
15. Саннікова О. П. Багатовимірна концепція особистості / О. П. Саннікова // Проблеми сучасної психології: збірник наукових праць Інституту психо- логії імені Г.С. Костюка НАПН України та Державно- го вищого навчального закладу “Запорізький націона- льний університет” / За ред. С.Д. Максименка, Н.Ф. Шевченко, М.Г. Ткалич – Запоріжжя: ЗНУ, 2013. – № 1(3). – С. 16-21.
16. Sannikova O. P. Continuality principle in the structure of personality characteristics / O. P. Sannikova // Science and Education a New Dimension. Pedagogy and Psychology, IІI(21). – Issue: 43, 2015. – Budapest. 2015. – P. 62-66.
17. Свириденко И. H. Конфликтность личности с разными уровнями зрелости: автореф. дис. ... канд. психол. наук / И. Н. Свириденко. – Екатеринбург. – 2007. – 23 с.
18. Фетискин Н.П. Социально-психологическая диагностика развития личности и малых групп / Н. П. Фетискин, В.В. Козлов, Г. М. Мануйлов. – М.: Изд-во Инст-та Психотерапии, 2002. – 339 с.