Бринза І. В., Будіянський М. Ф. Готовність до змін як ресурс подолання психологічної кризи.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 43-48.

Ірина В’ячеславівна Бринза,
кандидат педагогічних наук, доцент кафедри загальної і диференційної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна
Микола Федорович Будіянський,
кандидат психологічних наук, професор, професор кафедри прикладної та соціальної психології,
Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова,
вул. Дворянська, 2, м. Одеса, Україна

ГОТОВНІСТЬ ДО ЗМІН ЯК РЕСУРС ПОДОЛАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ КРИЗИ

У статті надаються результати емпіричного дослідження, спрямованого на вивчення феномену психоло- гічної кризи та особистісної готовності до зміни. Встановлені статистичні закономірності між показниками психологічної кризи та особистісної готовності до змін. Порівняльний аналіз випробуваних із різними рівнями переживання психологічної кризи надав можливості встановити схожість і розбіжність в конфігурації про- філів структури психологічної готовності до змін.

особистість, психологічна криза, готовність до змін, ресурси особистості.

1. Брынза И.B. Особенности переживания профессионального кризиса у лиц с различным типом эмоциональности: [дисс. канд. психол. наук : 19.00.01] / Ирина Вячеславовна Брынза. – Одесса, 2000. – 281 с.
2.Брынза И.В. Проблема исследования ресурсов личности в психологической науке / И.В. Брынза, Е.Ю. Рязанцева // Актуальні проблеми психології Інституту психології ім. Г.С. Костюка: зб. наук. праць [за ред. С.Д. Максименка, М.В. Папучі]. – Київ- Ніжин, 2008. – Т. 10. – Вип. 6. – С.126 – 130.
3.Кожевникова Е.Ю. Личностные ресурсы преодоления ситуации социально-экономической депривации: автореф. на соиск уч. степ. канд. психол. наук: спец. 19.00.01 «Общ. психол., психол. личности и история психол.» / Е.Ю. Кожевникова. – Краснодар, 2006. – 26 с.
4.Леонтьев Д.А. Личностный потенциал как основа самодетерминации / Д.А.Леонтьев // Ученые записки кафедры общей психологии МГУ им. М.В. Ломоносова; [под общ.ред Б.С. Братуся, Д.А. Леонтьева]. – Вып. 1. – М.: Смысл, 2002. – С. 56-65.
5.Лушин П.В. Личностные изменения как процесс: теория и практика / П.В. Лушин. – Одесса: Аспект, 2005. – 334 с.
6. Рязанцева Е.Ю. Экзистенциальные ресурсы лиц, переживающих психологический кризис [Текст]: дис. ... канд. психол. наук: 19.00.01 / Елена Юрьевна Рязанцева; Гос. учреждение "[Южноукр.] нац. пед. ун- т им. К.Д. Ушинского". - О., 2012. - 238, [3] л.: табл. - Бібліогр.: арк. 188-214.
7. Фаерман М.И. Комплексный социально- психологический подход к предупреждению сопротив- лений нововведениям персонала (на примере организа- ций малого и среднего бизнеса). [автореф. канд. психол. наук] / М.И. Фаерман. – Ярославль, 2007. – 24 c.
8. Фетискин Н.П. Социально-психологическая диагностика развития личности и малых групп / Н.П. Фетискин, В.В. Козлов, Г.М. Мануйлов – М: Изд-во Института Психотерапии, 2002. – 490 с.