Гуцол С. Ю. Наратив як провідна дискурсивна практика самопроектування особистості.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 35-42.

Світлана Юріївна Гуцол,
доктор психологічних наук, доцент кафедри психології і педагогіки,
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»,
проспект Перемоги, 37, м. Київ, Україна

НАРАТИВ ЯК ПРОВІДНА ДИСКУРСИВНА
ПРАКТИКА САМОПРОЕКТУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ

Статтю присвячено проблемі самопроектування особистості в дискурсивному просторі. Розкрито перс- пективи застосування психолого-герменевтичного підходу до проблем дослідження наративного самопроекту- вання в соціальній психології. Експліковано поняття наративу як продуктивного методологічного інструмен- тарію, що дозволяє моделювати взаємодію семіотичних і комунікативних процесів. У межах наративного самопроектування проект проблематизовано як сюжет можливої історії. Визначено, що на основі культурних наративів та втілених у них соціокультурних проектів конструюються «Я-тексти» особистості, трансфор- мація яких відбувається на основі процесів інтерпретації та реінтерпретації особистого та соціокультурного досвіду, і стає підґрунтям для вибудовування власного життєвого й особистісного проектів.

наратив, дискурсивна практика, самопроектування, «Я-текст», проект, сюжет.

1. Арутюнова Н. Д. Дискурс / Н. Д. Арутюнова // Лингвистический энциклопедический словарь. – М. : Совет. энциклопедия, 1990. – С. 136-137.
2. Борхес Х. Л. Сад расходящихся тропок [Эле- ктронный ресурс] / Х. Л. Борхес ; пер. Б. Дубина // Собрание сочинений в 4-х т. − М. : Амфора, 2011. − Т. 2. – 848 с. − Режим доступа: http://lib.ru/BORHES/sad.txt.
3.Витгенштейн Л. Философские исследования / Л. Витгенштейн // Философские работы. Ч. 1. / Сост., вступ. статья, примеч. М. С. Козловой ; пер. с нем. М. С. Козло- вой, Ю. А. Асева. – М. : «Гнозис», 1994. – С. 75-319.
4. Валлерстайн И. Конец знакомого мира: соци- ология XXI века / И. Валлерстайн; пер. с англ.; под ред. Б. Л. Иноземцева. − М. : Логос, 2003. − 368 с.
5. Гуцол С.Ю. Мифопорождение как объект психологической рефлексии / С. Ю. Гуцол. – Жито- мир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. – 340 с.
6. Знаков В. В. Тезаурусное и нарративное по- нимание событий как проблема психологии человече- ского бытия / В. В. Знаков // Методология и история психологии. Психология человеческого бытия. − 2010. − Т. 5. − Вып. 3. − С. 105-119.
7. Леонтьев Д. А. Лабиринт идентичностей : не человек для идентичности, а идентичность для чело- века / Д. А. Леонтьев // Философские науки. − 2009. − № 10. − С. 5-10.
8. Лотман Ю. М. Избранные статьи / Ю. М. Ло- тман. − Т. 1. − Статьи по семиотике и типологии ку- льтуры. − Таллинн : Изд-во Тартус. ун-та, 1992. − 497 с.
9. Оноприенко В. И. Нарратив как стратегия и практика постмодернистского обновления методоло- гии социогуманитарного знания / В. И. Оноприенко // Вісник Національного авіаційного університету. Сер. : Філософія. Культурологія. − 2010. − № 1. − С. 22-25.
10. Прието А. Из книги «Морфология романа» / А. Прието // Семиотика : антология / сост. Ю. С. Сте- панов. − Изд. 2-е, испр. и доп. − М. : Академ. Проект; Екатеринбург : Делов. кн., 2001. − 702 с.
11. Проблемы психологической герменевтики / Под ред. Н. В. Чепелевой. − К. : Изд-во Национально- го педагогического ун-та им. Н. П. Драгоманова, 2009. − 382 с.
12. Розин В. М. Можем ли мы проектировать са- ми себя? / В. М. Розин // Философские науки. − 2009. − № 12. − С. 8-26.
13. Самопроектування особистості у дискурсив- ному просторі : монографія [Електронний ресурс] / Н. В. Чепелєва, М. Л. Смульсон, О. В. Зазимко, С. Ю. Гуцол [та ін.] ; за ред. Н. В. Чепелєвої. – К. : Педагогічна думка, 2016. – [232 c.] – C 6. – Режим доступу : http://lib.iitta.gov.ua/704560/.
14. Сапогова Е. Е. «Римейки жизни»: конструи- рование автобиографического автонарратива / Е. Е. Сапогова // Известия ТулГУ. Серия «Психоло- гия». 2005. − Вып. 5. − Ч. I. − С. 200-228.
15. Сериков А. Е. Типичные сюжетные схемы в повествованиях и в жизни / А. Е. Сериков // Вестник Самарской Гуманитарной академии. Серия «Филосо- фия. Филология» − 2009. − № 2 (6). − C. 60-84.
16. Славутин Е. И. К вопросу о профетической структуре художественного текста / Е. И. Славутин, В. И. Пимонов // Вестник Литературного института им. А. М. Горького. − 2013. − № 1. − С. 37-44.
17. Смульсон М. Л. Місце самопроектування у проектній парадигмі / М. Л. Смульсон // Актуальні проблеми психології : зб. наук. праць Інституту пси- хології ім. Г. С. Костюка НАПН України. − Житомир : Видавництво ЖДУ ім. І. Франка, 2014. − Т. ІІ. Психо- логічна герменевтика. − Вип. 8. − С. 16-29.
18. Титаренко Т. М. Психологічні практики конструювання життя в умовах постмодерної соціа- льності : монографія / Т. М. Титаренко, О. М. Кочубейник, К. О. Черемних ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціа- льної та політичної психології. − К. : Міленіум, 2014. − 206 с.
19. Тульчинский Г. Л. Автопроективность лич- ности / Г. Л. Тульчинский // Философские науки. − 2009. − № 11. − С. 137-139.
20. Фридман Дж. Конструирование иных реаль- ностей. История и рассказы как терапия / Дж. Фрид- ман, Дж. Комбс. – М. : Класс, 2001. – 362 с.
21. Чепелєва Н. В. Розуміння та інтерпретація життєвого досвіду як чинник самопроектування осо- бистості / Н. В. Чепелєва // Педагогіка і психологія. Науково-практичний журнал Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. − № 9/СХХYІ. − 2014. − С. 22-25.
22. Щукина М. А. Направления исследований саморазвития в современной зарубежной психологии / М. А. Щукина // Вопросы психологии. − 2014. − № 4. − С. 94-106.
23. Booker Ch. The Seven Basic Plots: Why We Tell Stories / Ch. Booker. − NY : Continuum, 2005. − 728 p.
24. Carr D. Time, Narrative and History / D. Carr. − Bloomington ; Indianopolis : Indiana University Press, 1991. − 189 p.