Бринза І. В., Ліщина Н. В. Апробація тесту-опитувальника схильності до переживання рольової кризи.

// Наука і освіта.  2016.  №11. – 11-17.

Ірина В’ячеславівна Бринза,
кандидат педагогічних наук, доцент
Наталія Володимирівна Ліщина,
аспірант,кафедра загальної і диференційної психології,
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського,
вул. Фонтанська дорога, 4, м. Одеса, Україна

АПРОБАЦІЯ ТЕСТУ-ОПИТУВАЛЬНИКА
СХИЛЬНОСТІ ДО ПЕРЕЖИВАННЯ РОЛЬОВОЇ КРИЗИ

У статті представлено етапи та результати створення психодіагностичного тесту-опитувальника, спрямованого на вимірювання показників схильності особистості до переживання рольової кризи. Обґрунтова- но актуальність та практичну значущість створеного тесту. Надається інформація про психометричні ха- рактеристики тесту-опитувальника, що засвідчують його надійність, валідність та дискримінативність. Вказано на можливості використання запропонованої методики психологами в роботі з населенням для пос- тановки психологічного діагнозу, для психокорекційної та психотерапевтичної практики.

особистість, криза, життєві ролі, переживання рольової кризи, рольові дисфункції.

1. Абульханова-Славская К. А. Стратегия жизни / К. А. Абульханова-Славская. – М. : Мысль, 1991. – 301c.
2. Анастази А. Психологическое тестирование / А. Астази / Пред. К. М. Гуревича, В. И. Лубовского. – М.: Педагогика, 1982. – Кн. 1. – 320 с.; Кн. 2. – 295 с. 3.Ахмеров P. A. Биографические кризисы личности: автореф. дис… канд. психол. Наук / Р. А. Ахмеров – М., 1994. – 19 с.
4.Брынза И. B. Особенности переживания профессионального кризиса у лиц с различным типом эмоциональности: дисс. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ирина Вячеславовна Брынза. – Одесса, 2000. – 281 с.
5. Бурлачук Л.Ф. Словарь-справочник по психодиагностике / Л.Ф. Бурлачук, С.М. Морозов. – СПб.: Питер, 2000. – 462 с.
6. Василюк Ф. Е. Жизненный мир и кризис: Типологический анализ критических ситуаций / Ф. Е. Василюк // Психологический журнал. –1995. – №3. – С.90-101. 7. Гримак Л. П. Резервы человеческой психики / Л. П. Гримак. – М.: Политиздат, 1987. – 284 с.
8. Гроф С. Духовный кризис: понимание эмоционального кризиса / С. Гроф, К. Гроф // Духовный кризис: Статьи и исследования. – М.: МТМ, 1995. – 256 с.
9. Клайн П. Справочное руководство по конструированию тестов / П. Клайн. – К. : ПАН ЛТД, 1994. – 276 с.
10. Психология: Словарь / Под ред. А. В. Петровского, М. Г. Ярошевский. – М. – 1990.
11. Психологія життєвої кризи / Відп. ред. Т. М. Титаренко. – К.: Агропромвидав України, 1998. – 348 с.
12. Социология: Полный курс / авт. – сост. Т.П. Ритерман.»: У-Фактория; АСТ; Екатеринбург; М. – 2009.
13. Социология: Учебник для вузов / Г. В. Осипов, А. В. Кабыща, М. Р. Тульчинский др. – М.: Наука, 1995.
14. Шевандрин Н. И. Психодиагностика, коррекция и развитие личности / Шевандрин Н. И. – М.: ВЛАДОС, 1998. – 512 с.